Pandemia koronawirusa uderza w naszą psychikę. Grozi nam zespół stresu pourazowego [AUDIO]

2020-11-10 13:06

Pogarsza się nasza kondycja psychiczna. Powodem jest pandemia koronawirusa. Z badań polskich naukowców wynika, że problem będzie się pogłębiał wraz z wzrostem zakażeń nowym wirusem. Coraz głośniej mówi się, że czeka nas narodowy syndrom stresu pourazowego.

Nie maseczki, nie przyłbice. Zobaczcie, co wymyślili Kanadyjczycy

Psycholodzy i psychiatrzy martwią się o kondycję psychiczną Polaków. Wyjątkiem nie jest Śląsk. W miastach regionu wzrasta liczba osób, które nie potrafią sobie poradzić z negatywnymi skutkami wywołanymi przez pandemię koronawirusa.

– Jesteśmy coraz bardziej zestresowani. Dziś niemal każdy zetknął się z kimś kto przechodził koronawirusa. Wielu z nas ma za sobą kwarantannę. Do tego dochodzi coraz gorsza sytuacja gospodarcza. Wielu też straciło bliskich, którzy przegrali walkę z koronawirusem. To fatalnie odbija się na naszej psychice. Coraz więcej osób zainteresowanych jest psychoterapią. - wyjaśnia dr Agata Stępnicka-Markowska psycholog, psychoterapeuta z GWSH w Katowicach.

Eksperci coraz głośniej mówi że za kilka tygodni albo miesięcy czeka nas narodowy syndrom stresu pourazowego. Wzrasta między innymi lęk antycypacyjny (lęk przed lękiem, boimy się choć nie do końca wiemy czego).

– Nie lekceważmy objawów, które towarzyszą w kryzysie psychicznym. Apatia, bezsenność, brak apetytu, drażliwość i wiele innych nieprzyjemnych obajwów. Zwłaszcza uważać muszą osoby, które już przed pandemią leczyły się psychiatrycznie. Pandemia i sytuacją wokół niej u takich osób zaostrza objawy chorób psychicznych jak nerwice, fobie, depresja i inne - mówi dr Agata Stępnicka-Markowska.

Tak jak dbamy o kondycję fizyczną, powinniśmy zadbać o kondycję psychiczną. – Mało się uśmiechamy i śmiejemy. To błąd. Gdy się śmiejemy w naszym organizmie wydzielają się Beta-endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie- podkreśla Prof Aleksander Sieroń- Członek Królewskiego Towarzystwa Medycznego w Londynie, lekarz z Katowic.

Specjaliści od zdrowia psychicznego radzą nam przygotować się na trudności i wzmocnić odporność psychiczną. Warto też skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej. Dobra wiadomość jest taka, że bezpłatnej pomocy psychologicznej jest mnóstwo, każdy może znaleźć wsparcie odpowiednie dla siebie.

W Internecie w tym trudnym dla nas czasie znajdziemy dużo różnych ośrodków, które uruchomiło bezpłatną pomoc psychologiczną dla osób, które potrzebują wsparcia emocjonalnego w związku pandemią COVID-19.

Powstają również specjalne infolinie. Na przykład Wojska Obrony Terytorialnej uruchomiły infolinię 800-100-102. Dzwoniąc pod wskazany numer usłyszymy głos automatycznej sekretarki oraz instrukcję, co dalej robić: możemy połączyć się z specjalistą lub zostawić wiadomość dla dyżurnego psychologa.

Pandemia koronawirusa pogarsza naszą kondycję psychiczną. Posłuchaj gdzie znaleźć pomoc w kryzysie psychicznym

Zdasz test na pieszego? Sprawdź, czy nie stwarzasz zagrożenia!

Pytanie 1 z 15
Kiedy pieszy ma obowiązek posiadać odblaski?