Kazimierz Mucha z Piekar Śląskich najlepszym rowerzystą w Polsce

Autor: UM Piekary Śląskie

Rowerowa Stolica Polski 2023

Pan Krzysztof z Piekar Śląskich jest najlepszym rowerzystą w Polsce. Kręcił kilometry bez przerwy na obiad

Rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski dobiegła końca. Choć żadne z miast śląskiego nie stanęło na podium, jedno może być szczególnie dumne. To Piekary Śląskie, które są domem Krzysztofa Muchy - najlepszego rowerzysty w całej Polsce. Emerytowany górnik w ciągu miesiąca "wykręcił" na rowerze ponad 8 tys. kilometrów.

A dokładnie: 8301 kilometrów. To tyle, ile jest kilometrów z Polski do Tajlandii w jedną stronę. Albo z Polski do Marakeszu w dwie strony. Jak piekarzanin, emerytowany górnik, osiągnął tak niezwykły wynik?

Wstawałem codziennie o czwartej. Jadłem śniadanie i wsiadałem na rower. Nie było zmiłuj się, trzeba było kręcić. Obiad w domu zjadłem może ze cztery razy w ciągu tego miesiąca, jadałem po drodze. Miałem swoją pętlę, na której zwykle jeździłem. Na rowerze spędzałem czas do 23.00, potem szybka kolacja i to samo następnego dnia – opowiadał pan Krzysztof.

To z pewnością ogromny sukces i duma Piekar Śląskich, które w lokacie krajowej zajęły 24. miejsce z 63 184,75 km na koncie. Tak wysoki wynik śląskiego miasta jest po części zasługą pana Krzysztofa Muchy.

Piekarzanin puchar dla najlepszego rowerzysty odebrał z rąk prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego podczas uroczystej gali w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. Otrzymał też voucher w wysokości 1 tys. zł.

Rowerowa Stolica Polski 2023. Wyniki gmin i miast

W piątej edycji rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski wzięły udział 62 miasta prezydenckie i 90 gmin. Na dwa kółka wskoczyło ponad 70 tys. uczestników w całej Polsce, wykręcając łącznie 12 milionów kilometrów.

Jeśli chodzi o tegorocznych zwycięzców, w kategorii miast na podium stanęli zeszłoroczni wygrani. Pierwsze miejsce znów zdobyła Biała Podlaska, drugie przypadło Puławom, a trzecie zajęło Gniezno. W kategorii gmin na 1. miejscu stanęła gmina Otyń, następnie gmina Łysomice, a trzecia była gmina Kolsko.

Pełną listę zwycięzców publikujemy poniżej.

Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2023. Kategoria gminy

• 1. miejsce - gmina Otyń
  • 2. miejsce - gmina Łysomice
  • 3. miejsce - gmina Kolsko

Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2023. Kategoria miasta od 50 do 65 tys. mieszkańców

• 1. miejsce – Biała Podlaska
  • 2. miejsce – Puławy
  • 3. miejsce – Gniezno

• 1. miejsce Nowy Sącz

• 1. miejsce Gorzów Wielkopolski

Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2023. Kategoria miasta powyżej 200 tys. mieszkańców