Strażacy z Rudy Śląskiej mają nową siedzibę. 7 grudnia została uroczyście otwarta

i

Autor: UM Ruda Śląska

Służby

Otwarto nową siedzibę Komendy Miejskiej PSP w Rudzie Śląskiej

2023-12-07 21:30

W czwartek, 7 grudnia uroczyście otwarta została nowa siedziba Komendy Miejskiej PSP w Rudzie Śląskiej. Będzie w niej służbę pełniło niespełna 100 strażaków.

Straż pożarna w Rudzie Śląskiej z nową siedzibą

Komenda Miejska PSP w Rudzie Śląskiej ma nową siedzibę - uroczyście otwarta została w czwartek, 7 grudnia. Będzie w niej służyć blisko 100 strażaków. 

Ratują ludzkie życie i zdrowie, jednak odwaga i poświęcenie strażaków, choć godne najwyższego podziwu, nie wystarczą, by w pełni realizować zadania. Nowoczesna baza techniczna, zapewnienie odpowiedniego sprzętu, to obok profesjonalnego wykształcenia kadry główny warunek powodzenia ratowniczych działań” - napisał w liście do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki. Odczytała go była senator Dorota Tobiszowska.

- Cieszy, że zostało to zrealizowane w tak ekspresowym tempie. Nadzoruję w PSP logistykę i finanse, ale nie przypominam sobie, żeby w takim krótkim okresie czasu wybudowany został tak potężny obiekt - powiedział obecny na otwarciu zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Krzysztof Hejduk.

PSP ma szansę być wiodącą służbą w zakresie bezpieczeństwa kraju

- Przed nami, myślę, nowe wyzwania: cała ochrona ludności. Ustawa, która nie została podpisana i zrealizowana w poprzednim parlamencie, mam nadzieję dojdzie do skutku. Państwowa Straż Pożarna - liczę na to - będzie tą wiodącą służbą w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego Polski. I temu, myślę, będzie też służył ten obiekt - dodał zastępca komendanta PSP.

Grunt pod budowę siedziby rudzkiej straży - znajdujący się naprzeciwko siedziby likwidowanej kopalni Pokój - przy ul. Piotra Niedurnego, o powierzchni ponad 1,2 ha, przekazała nieodpłatnie Komendzie Miejskiej PSP w Rudzie Śląskiej w grudniu 2021 r. Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Następnie premier Morawiecki przekazał na budowę 40 mln zł. 

Wykonawcą została firmę Anna-Bud. Prace rozpoczęły się w listopadzie 2022 r., a zakończyły w lutym 2023 r. W nowej komendzie o powierzchni użytkowej ok. 3,4 tys. m kw. są m.in. garaże dla wozów strażackich z 18 stanowiskami, część biurowa, sale szkoleniowe, sala sztabowa, a także salka edukacyjna „Ognik" do spotkań z dziećmi w wieku szkolnym.

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Eski Link: https://www.eska.pl/slaskie/