Oberwanie chmury na Śląsku zatopiło domy i samochody. Drogi są nieprzejezdne. Zobacz zdjęcia

Punktowe oberwanie chmury w wielu miastach na Śląsku i Zagłębiu spowodowało zalania domów, dróg i samochodów zaparkowanych przed centrami handlowymi. Gwałtowne burze szalały po południu i wieczorem. Do piątku rano straż pożarna interweniowała ponad 620 razy. Mieszkańcy informują o prawdziwym kataklizmie.

Burze i oberwanie chmury

Katastrofalne skutki gwałtownych burz, jakie przechodzą przez Śląsk i Zagłębie odczuwają w czwartek wszyscy mieszkańcy regionów. Ogłoszony nad ranem przez IMGW 2. stopień zagrożenia burzowego w pełni się potwierdził w wielu miejscowościach. Gwałtowne wyładowania atmosferyczne, którym towarzyszył porywisty wiatr i oberwania chmury, pojawiały się od południa aż do wieczora.

Mieszkańcy wzywali jednostki straży pożarnej kilkaset razy. Najczęstsze zgłoszenia dotyczyły zalanych domów, zabezpieczenia dachów po uderzeniu pioruna, pompowania wody z rowów melioracyjnych, aby udrożnić przepusty i uprzątnięcia konarów z ulic.

Do godz. 21.00 śląska straż pożarna odebrała 550 zgłoszeń. A do godziny 6.00 w piątek odnotowano aż 620 zgłoszeń.

Najwięcej było z terenów miast i powiatów:

  • Gliwice 131 wezwań
  • Piekary Śląskie 57 wezwań
  • Będzin 72 wezwań
  • Zawiercie 60 wezwań
  • Tarnowskie Góry 35 wezwań

- Główne działania, które prowadzili strażacy, to wypompowywanie wody z zalanych piwnic, garaży oraz podtopionych ulic. We wszystkich akcjach brało udział prawie 3 tysiące strażaków zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych - mówi młodszy brygadier Aneta Gołębiowska, rzecznik prasowy Śląskiego Komendanta PSP.

Burza w Wodzisławiu Śląskim i zalane samochody

W trakcie trwającej kilka godzin burzy, która przechodziła przez teren Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów i Lubomi, do spektakularnego oberwania chmury doszło nad Galerią Karolinka. Kierowcy, którzy zaparkowali samochody na parkingu przed centrum handlowym, nie zdążyli wyjechać na czas, aby ratować auta. Ulewa błyskawicznie zalała parking, a spływająca woda zatopiła samochody. Wiele z nich jest już nie do uratowania.

Pioruny uderzyły w domy

Straż pożarna interweniowała kilka razy do zabezpieczenia zniszczonych dachów w prywatnych domach jednorodzinnych. Poszycia zostały zniszczone, a gwałtowne ulewy powodowały zalania domów. Do takich sytuacji doszło m.in. w Lublińcu i Radlinie.

W tych przypadkach trzeba było użyć drabin strażackich, aby zabezpieczyć dachy plandekami przeciwdeszczowymi.

Gradobicie - drogi zamieniły się w rwące potoki

W kilku miejscowościach powiatu kłobuckiego przeszła gwałtowna burza z gradem. W ciągu kilku chwil pola i drogi wyglądały jak w środku zimy. Gdy grad zaczął topnieć, woda zalała gospodarstwa i wdarła się do domów.

Grad o średnicy około 3 cm zniszczył ogrody, połamał konary drzew. Najpoważniej sytuacja wyglądała w miejscowości Klepaczki i Truskolasy. 

Burze na Śląsku - zalane drogi

W wielu miastach doszło do licznych podtopień dróg. Niewielkie potoki stały się rwącymi rzekami, które wylewały na jezdnie, tworząc ogromne zalewiska.

Policja odnotowała kilka takich incydentów:

  • zalany i nieprzejezdny wiadukt w Chebziu
  • zalana ul. Frenzla w Bytomiu
  • zalana ul. Wojska Polskiego w Zawierciu

Burze na Śląsku - ostrzeżenie 2. stopnia

Burze na Śląsku i Zagłębiu ustały godzinę po północy w nocy z czwartku na piątek. Ostrzeżenie dotyczyło całego woj. śląskiego.

Drugi stopień zagrożenia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

W związku z prognozowanymi opadami deszczu, w minionych dniach dla części woj. śląskiego zostały wydane także ostrzeżenia hydrologiczne, dotyczące możliwości gwałtownego wzrostu poziomu wody i lokalnych podtopień w rzekach zlewnii Małej Wisły, Przemszy i Soły, a także w zlewniach górnej Warty oraz górnej Odry.

Prognozy pogody śledzą też uważnie alergicy.

Co teraz uczula najmocniej? Posłuchaj podcastu i sprawdź!

Listen to "Alergiczne ABC - co w tej chwili nas uczula? Rozmowa dr Piotrem Rapiejko" on Spreaker.