Oberwanie chmury na Śląsku zatopiło domy i samochody. Drogi są nieprzejezdne. Zobacz zdjęcia

2022-06-10 7:43

Punktowe oberwanie chmury w wielu miastach na Śląsku i Zagłębiu spowodowało zalania domów, dróg i samochodów zaparkowanych przed centrami handlowymi. Gwałtowne burze szalały po południu i wieczorem. Do piątku rano straż pożarna interweniowała ponad 620 razy. Mieszkańcy informują o prawdziwym kataklizmie.

Burze i oberwanie chmury

Katastrofalne skutki gwałtownych burz, jakie przechodzą przez Śląsk i Zagłębie odczuwają w czwartek wszyscy mieszkańcy regionów. Ogłoszony nad ranem przez IMGW 2. stopień zagrożenia burzowego w pełni się potwierdził w wielu miejscowościach. Gwałtowne wyładowania atmosferyczne, którym towarzyszył porywisty wiatr i oberwania chmury, pojawiały się od południa aż do wieczora.

Mieszkańcy wzywali jednostki straży pożarnej kilkaset razy. Najczęstsze zgłoszenia dotyczyły zalanych domów, zabezpieczenia dachów po uderzeniu pioruna, pompowania wody z rowów melioracyjnych, aby udrożnić przepusty i uprzątnięcia konarów z ulic.

Do godz. 21.00 śląska straż pożarna odebrała 550 zgłoszeń. A do godziny 6.00 w piątek odnotowano aż 620 zgłoszeń.

Najwięcej było z terenów miast i powiatów:

  • Gliwice 131 wezwań
  • Piekary Śląskie 57 wezwań
  • Będzin 72 wezwań
  • Zawiercie 60 wezwań
  • Tarnowskie Góry 35 wezwań

- Główne działania, które prowadzili strażacy, to wypompowywanie wody z zalanych piwnic, garaży oraz podtopionych ulic. We wszystkich akcjach brało udział prawie 3 tysiące strażaków zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych - mówi młodszy brygadier Aneta Gołębiowska, rzecznik prasowy Śląskiego Komendanta PSP.

Burza w Wodzisławiu Śląskim i zalane samochody

W trakcie trwającej kilka godzin burzy, która przechodziła przez teren Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów i Lubomi, do spektakularnego oberwania chmury doszło nad Galerią Karolinka. Kierowcy, którzy zaparkowali samochody na parkingu przed centrum handlowym, nie zdążyli wyjechać na czas, aby ratować auta. Ulewa błyskawicznie zalała parking, a spływająca woda zatopiła samochody. Wiele z nich jest już nie do uratowania.

Pioruny uderzyły w domy

Straż pożarna interweniowała kilka razy do zabezpieczenia zniszczonych dachów w prywatnych domach jednorodzinnych. Poszycia zostały zniszczone, a gwałtowne ulewy powodowały zalania domów. Do takich sytuacji doszło m.in. w Lublińcu i Radlinie.

W tych przypadkach trzeba było użyć drabin strażackich, aby zabezpieczyć dachy plandekami przeciwdeszczowymi.

Gradobicie - drogi zamieniły się w rwące potoki

W kilku miejscowościach powiatu kłobuckiego przeszła gwałtowna burza z gradem. W ciągu kilku chwil pola i drogi wyglądały jak w środku zimy. Gdy grad zaczął topnieć, woda zalała gospodarstwa i wdarła się do domów.

Grad o średnicy około 3 cm zniszczył ogrody, połamał konary drzew. Najpoważniej sytuacja wyglądała w miejscowości Klepaczki i Truskolasy. 

Burze na Śląsku - zalane drogi

W wielu miastach doszło do licznych podtopień dróg. Niewielkie potoki stały się rwącymi rzekami, które wylewały na jezdnie, tworząc ogromne zalewiska.

Policja odnotowała kilka takich incydentów:

  • zalany i nieprzejezdny wiadukt w Chebziu
  • zalana ul. Frenzla w Bytomiu
  • zalana ul. Wojska Polskiego w Zawierciu

Burze na Śląsku - ostrzeżenie 2. stopnia

Burze na Śląsku i Zagłębiu ustały godzinę po północy w nocy z czwartku na piątek. Ostrzeżenie dotyczyło całego woj. śląskiego.

Drugi stopień zagrożenia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

W związku z prognozowanymi opadami deszczu, w minionych dniach dla części woj. śląskiego zostały wydane także ostrzeżenia hydrologiczne, dotyczące możliwości gwałtownego wzrostu poziomu wody i lokalnych podtopień w rzekach zlewnii Małej Wisły, Przemszy i Soły, a także w zlewniach górnej Warty oraz górnej Odry.

Prognozy pogody śledzą też uważnie alergicy.

Co teraz uczula najmocniej? Posłuchaj podcastu i sprawdź!

Listen to "Alergiczne ABC - co w tej chwili nas uczula? Rozmowa dr Piotrem Rapiejko" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE