Stadion Zagłębia Sosnowiec

i

Autor: Marcin Twaróg

Nowy stadion w Sosnowcu zdał test? Kibice Zagłębia oceniają ArcelorMittal Park

ArcelorMittal Park to nowy stadion Zagłębia Sosnowiec. Pierwszy mecz z GKS Katowice odbył się przy komplecie publiczności więc przeszedł prawdziwy test. Kibice zrecenzowali funkcjonalność stadionu i wystawili mu oceny. Jaki jest stadion w Sosnowcu? Sprawdź, jak oceniają go kibice Zagłębia Sosnowiec.

Nowy stadion Zagłębia Sosnowiec otwarty

Tego należało się spodziewać. Pierwszy mecz na nowym stadionie w Sosnowcu odbył się przy komplecie publiczności. Kibice wpuszczani byli już na dwie godziny przed rozpoczęciem spotkania Zagłębie Sosnowiec - GKS Katowice. Wzięli udział w krótkiej ceremonii otwarcia, w trakcie której najstarsze pokolenie piłkarzy Jerzy Pielok, Władysław Szaryński, Zbigniew Myga i prezes honorowy Leszek Baczyński dokonali honorowego otwarcia nowego stadionu, kopiąc piłkę wspólnie z dwoma młodymi adeptami futbolu.

Tuż po ceremonii rozpoczął się mecz pełen walki, który ostatecznie zakończył się zasłużonym zwycięstwem Zagłębia 2:1.

Jak wypadł test stadionu w czasie inauguracji?

- Napływ kilkunastu tysięcy kibiców niemal jednocześnie oczywiście był dla nas oraz Organizatorów imprez (przypomnę: PZKosz na Arenie Sportowej i Zagłębie na Stadionie Piłkarskim) wyzwaniem, ale w moim odczuciu dobrze zdaliśmy pierwszy egzamin. Potwierdzają to również kibice w swoich wpisach w mediach społecznościowych, a to ich opinia jest dla nas najistotniejsza - informuje Karina Skowronek, prezes Zagłębiowskiego Parku Sportowego.

ArcelorMittal Park zalety stadionu

Kibice jeszcze w trakcie meczu docenili walory nowego stadionu ArcelorMittal Park. Chwalą przede wszystkim doskonałą widoczność. Z każdego miejsca, a jest ich 11600, widoczność na płytę boiska jest znakomita. Silne reflektory gwarantują, że oświetlenie jest należyte nie tylko na środku pola gry, ale także na bokach. Na dodatek są zdalnie sterowane i można je programować, co daje dodatkowy efekt. W pełnym świetle widać samych kibiców. Trybuny ustawione są zaledwie parę metrów od pola gry więc kibice istotnie mogą odgrywać rolę dwunastego zawodnika.

Nagłośnienie stadionu jest wzorowe. Działają wszystkie głośniki, a głośność ustawiona jest w taki sposób, że słowa spikera są bez trudu zrozumiałe nawet przy stałym dopingu kibiców.

Zadaszenie na stadionach to dziś norma. Nie inaczej jest na ArcelorMittal Park. W sobotę kibice mieli okazję skryć się pod dachem, który spełnił swoje zadanie, bo przez większość spotkania padał śnieg i deszcz ze śniegiem.

Zarówno przed meczem, jak i w czasie jego trwania kibice mieli okazję skorzystać z punktów gastronomicznych.

Dużym zaskoczeniem dla kibiców, którzy ze względu na brak biletu nie dostali się do środka byłą szansa poczucia piłkarskiego święta, a nawet zobaczenia kilku akcji z zewnątrz. To możliwe! Cały Zagłębiowski Park Sportowy ma charakter otwarty, co oznacza, że w czasie trwania meczu można podejść bezpośrednio pod ogrodzenie i zobaczyć nawet część boiska z piłkarzami.

Stadion w Sosnowcu

i

Autor: Marcin Twaróg

ArcelorMittal Park: co można poprawić

Nowy stadion Zagłębia Sosnowiec ma niewiele mankamentów. Kibice zwrócili jednak uwagę na to, że brakuje dobrego oznakowania sektorów i tablicy z mapą - legendą całego obiektu. Niektórzy z nich szukali odpowiedniego wejścia, co powodowało, że niepotrzebnie stali w kolejce do wejścia. Za to już po wejściu na teren stadionu oznakowania są bardzo czytelne i łatwo znaleźć odpowiednie miejsce.

Pewne problemy nastręczało także skanowanie biletów, chociaż to raczej nie wina samego stadionu, a technologii.

Największym problemem w czasie inauguracyjnego meczu na nowym stadionie ArcelorMittal Park stał się dostęp do parkingu. Co prawda organizatorzy od dawna informowali, że akurat tego dnia kibice piłkarscy nie będą mogli korzystać ze stadionowego parkingu z powodu odbywającego się w tym samym czasie turnieju koszykówki, to zmotoryzowani starali się i tak zaparkować jak najbliżej wejścia i nie korzystali z wyznaczonych parkingów.

Efekt był łatwy do przewidzenia. Samochody były pozostawiane na osiedlowych parkingach, auta rozjeżdżały zieleńce i trawniki, stawały przy garażach przy ul. Bora Komorowskiego. Niektórzy kibice zamiast korzystać z dwóch wejść postanowili pójść na przełaj i przedzierali się przed żywopłot.

Po zakończeniu spotkania tysiące ludzi jednocześnie ruszyło do wyjść. Przeszli przez nie bez problemu, lecz wyjazd z osiedla spowodował gigantyczne korki.

Wiele wskazuje, że nie prędko zdarzy się podobna sytuacja, gdy w Zagłębiowskim Parku Sportowym w jednym czasie odbywać się będą dwie duże imprezy sportowe. Jeśli się tak jednak stanie, kierowanie kibiców w samochodach na inne parkingi stanie się koniecznością.

Kibice na meczu Zagłębie Sosnowiec - GKS Katowice

Zobacz zdjęcia kibiców

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE