Nowelizacja ustawy górniczej. Brak uchwalenia tych zapisów może doprowadzić do upadku PGG

i

Autor: PGG, Unsplash

Górnictwo

Nowelizacja ustawy górniczej. "Brak uchwalenia tych zapisów może doprowadzić do upadku PGG"

Za nami pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy górniczej. Autorzy przekonują, że jego nieprzyjęcie mogłoby skutkować upadłością Polskiej Grupy Górniczej. Nowelizacją miał zająć się Sejm, ale zniknęła ona nagle z aktualnego harmonogramu prac. Oburzony takim obrotem sprawy jest wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły.

Co z nowelizacją ustawy górniczej? Projekt został "zamrożony w komisji"

We wtorek, 5 grudnia, połączone sejmowe komisje: ds. klimatu i aktywów państwowych oraz finansów publicznych przeprowadziły pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy górniczej.

Zakłada on wydłużenie do końca 2025 roku terminu zawieszenia spłaty blisko 820 mln zł zobowiązań Polskiej Grupy Górniczej z tytułu niezapłaconych składek ZUS oraz 1 mld zł pożyczki z Polskiego Funduszu Rozwoju. Autorzy projektu przekonują, że jego nieprzyjęcie mogłoby skutkować upadłością PGG. Ponadto padła propozycja zwolnienia z zaliczkowego regulowania CIT, co ma wspomóc płynność spółek węglowych.

Początkowo projekt ustawy był w programie obrad Sejmu w środę, 6 grudnia. Zniknął on jednak z aktualnego harmonogramu prac. 

Bardzo ważna ustawa o funkcjonowaniu górnictwa po trzech godzinach posiedzenia i po szczegółowych wyjaśnieniach została zamrożona w komisji i zdjęta z posiedzenia Sejmu. Brak uchwalenia tych zapisów może doprowadzić do upadku PGG – napisał, na Facebooku, Marek Wesoły, wiceminister aktywów państwowych. 

Niestety, obecna opozycja zgodnie z przewidywaniami nie tylko chce uchwalić ustawę wiatrakową pod dyktando lobbystów, ale również przy okazji maksymalnie zaszkodzić polskiemu górnictwu – dodał Wesoły.