Cmentarz uratowany przez zapomnieniem

i

Autor: Dariusz Brombosz

Niezwykła nekropolia w Gliwicach uratowana przed zapomnieniem. Ma przeszło 200 lat! [AUDIO]

2020-10-21 10:42

Przez wiele lat zapomniany. Rozkradziono żeliwne elementy praktycznie wszystkich grobów. Alejki cmentarne zarośnięte krzakami i wysokimi trawami. Dziś to już przeszłość. Ponad 200-letni Cmentarz Hutniczy w Gliwicach siłami społecznymi członków i sympatyków stowarzyszenia Gliwickie Metamorfozy został odrestaurowany. Posłuchajcie o tym niezwykłym cmentarzu na slask.eska.pl.

Plakaty z lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. Niezwykła wystawa w Tarnowie

To nie jest zwykły cmentarz. Nekropolia nigdy nie była wyznaniowa czy komunalna. Cmentarz został założony przez Zarząd Huty Gliwickiej dla pracowników Huty i ich rodzin, zarazem mieszkańców dzielnicy hutniczej.

- Dyrektorzy, inspektorzy i modelarze-artyści stanowili znaczącą część ówczesnej gliwickiej elity. Wygląd cmentarza w dużej mierze wynikał właśnie z przynależności do huty. Większość grobów okolona była żeliwnymi płotkami świadczącymi o kunszcie odlewników. Po 1945 roku na cmentarzu hutniczym zmarłych chowano sporadycznie – byli to najczęściej repatrianci ze wschodnich terenów przedwojennej Polski. W 1948 roku zapadła decyzja zamknięcia cmentarza hutniczego. Rok później odbył się na nim ostatni pochówek - wyjaśnia Małgorzata Malanowicz, prezes Stowarzyszenia Gliwickie Metamorfozy.

Historia Cmentarza Hutniczego jest niezwykła

W 1846 roku spoczęły szczątki szkockiego wynalazcy i przedsiębiorcy, założyciel wielu zakładów na Śląsku – John Baildon. Znajdziemy też grób wybitnego rzeźbiarza, wieloletniego współpracownika Królewskiej Odlewni Żeliwa – Theodora Kalidego oraz Carla Schotteliusa, twórcę najstarszego obecnie w Europie wiszącego mostu całkowicie wykonanego z żelaza.

Najtrudniejszym momentem dla cmentarza okazały się lata 50 ubiegłego wieku. W połowie XX wieku ruszyła akcja skuwania niemieckich napisów z nagrobków. Później było tylko gorzej. Rozkradziono żeliwne elementy praktycznie wszystkich grobów. Nekropolia zarosła krzakami i chwastami. Pojawiali się na niej miejscowi miłośnicy mocnych trunków, a po mogiłach chodzili mieszkańcy pobliskich domostw z zwierzętami domowymi, które załatwiały się wprost na nagrobki. W 2002 roku losem cmentarza zainteresowali się gliwiccy miłośnicy starych nekropoli. Wspólnymi siłami członków i sympatyków stowarzyszenia Gliwickie Metamorfozy, wolontariuszy Cmentarz Hutniczy został odrestaurowany. Odtworzono część zabytkowych nagrobków i umieszczono tablice informacyjne o historii obiektu i pochowanych na nim osobach.

Ponad 200 letni cmentarz uratowany przed zapomnieniem. Posłuchajcie o szczegółach!

Dowód osobisty z odciskiem palców - dobry pomysł?

Pytanie 1 z 1
Dowód osobisty z odciskiem palców - dobry pomysł?