Inwestycje

Niemieckie wiatraki jadą na Śląsk. Powstaje wielka farma wiatrowa

Pierwsze elementy turbin wiatrowych przyjechały prosto z fabryk na farmę wiatrową w Pietrowicach Wielkich, budowaną przez VSB Energie Odnawialne Polska. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w drugiej połowie roku i zapewniać zielony prąd ok. 40 tysiącom gospodarstw domowych.

Na Śląsku powstaje ogromna farma wiatrowa. Farmę Racibórz ma tworzyć w sumie 13 turbin N117 o mocy 3,2 MW każda. Tyle wystarczy, aby w prąd zaopatrzyć nawet 40 tys. gospodarstw domowych. Zgodnie z planem transporty z fabryk na teren farmy wiatrowej Racibórz będą odbywać się równolegle z montażem turbin. Pierwsze przejazdy odbyły się w nocy z poniedziałku na wtorek i z wtorku na środę (08-10.01.2024). 

Zamierzamy stopniowo składać poszczególne elementy, tak by ukończyć montaż turbin w czerwcu i mieć odpowiedni zapas na wszystkie prace podłączeniowe związane z uruchomieniem dostaw zielonej energii operatorowi, którym jest Tauron Dystrybucja S.A. – mówi Marek Matkowski, kierownik projektu budowlanego w VSB Energie Odnawialne Polska.

Transporty turbin na terenie gminy Pietrowice Wielkie są pilotowane. Dla zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie przejazdu aut nienormatywnych pilot w specjalny sposób kieruje ruchem, a jego uprawnienia są równe policjantowi. Warto przy tej okazji przypomnieć kierowcom, że zgodnie z ustawą o ruchu drogowym pilot może między innymi zatrzymywać pojazdy i pieszych, także tych poruszających się na zielonym świetle, aby umożliwić sprawny i bezpieczny przejazd transportu. Jego polecenia mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi i sygnalizacją świetlną.

Czym są farmy wiatrowe?

Farma wiatrowa, która powstaje w Raciborzu, składać się będzie z 13 wiatraków wraz z infrastrukturą towarzyszącą, wykorzystywaną do produkcji energii elektrycznej za pomocą generatorów napędzanych siłą wiatru.

To najnowocześniejsze urządzenia generujące energię wiatrową, dopasowane do warunków lokalizacyjnych oraz polskich przepisów związanych z tworzeniem śródlądowych farm wiatrowych – podkreśla przedstawiciel inwestora.

Wykorzystując siłę wiatru, farma będzie wytwarzać czystą energię elektryczną i ograniczy roczną emisję CO2 o około 44 000 ton.

Gdzie powstaje farma wiatraków na Śląsku?

Częścią farmy wiatrowej jest również nowa stacja GPO w Raciborzu (dzielnica Studzienna), czyli główny punkt odbioru zielonej energii, produkowanej przez wiatraki, z transformatorem 115/33kV o mocy 45MVA. Równolegle z jej budową prowadzone sąprace kablowe.

- Farma wiatrowa Racibórz nie będzie wymagała budowy linii napowietrznych, zamiast tego energia elektryczna będzie przesyłana za pomocą podziemnych linii kablowych, co jest korzystniejsze dla krajobrazu – wyjaśnia Marek Matkowski z VSB.

Inwestycja powstaje na terenie czterech sołectw: Makowa, Cyprzanowa, Pawłowa i Kornic. Przedsięwzięcie z jednej strony wpisuje się w transformację energetyczną Polski i Europy, zmierzająca do uniezależnienia się od importu paliw kopalnych. Z drugiej, kiedy zacznie działać, oznacza wymierne korzyści finansowe dla gminy w postaci podatków i opłat za użyczenie nieruchomości, a dla właścicieli gruntów w formie czynszów za dzierżawę.

Międzynarodowa grupa VSB, z siedzibą w Dreźnie, jest jednym z wiodących w Europie deweloperów w dziedzinie energii odnawialnych. Posiada 24 biura w 9 krajach: w Niemczech, Finlandii, Francji, Polsce, Włoszech, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii i Rumunii. Głównym obszarem działalności firmy jest rozwój projektów lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, ich zarządzanie operacyjne Jej projekty w przygotowaniu pozwolą uzyskać ponad 15 GW mocy. Od 1996 roku VSB oddała do użytku ponad 700 elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej około 1,3 GW. W Polsce grupa VSB od 15 lat angażuje się w projekty związane z energią odnawialną. W 2013 r. firma zainstalowała farmę wiatrową w Polsce w Taczalinie o mocy 45,1 MW. W 2018 r. grupa VSB podpisała pierwszą europejska umowę zakupu energii (PPA) dla branży motoryzacyjnej. Zgodnie z nią farma wiatrowa w Taczalinie dostarcza 100% zielonej energii eklektycznej do fabryki Mercedes-Benz w Jaworze (województwo dolnośląskie). W 2023 r. oddała do użytku farmę wiatrową Baranów-Rychtal o mocy 42,6 MW, gdzie 11 turbin wiatrowych, generuje przyjazną dla środowiska energię wystarczającą do zaspokojenia potrzeb około 36 000 gospodarstw domowych rocznie.

W 2024 r. VSB Energie Odnawialne Polska planuje oddać do użytku farmę wiatrową Racibórz o mocy 41,6 MW.

Quiz. Pamiętasz daty tych wydarzeń z 2023 roku?

Pytanie 1 z 15
Kiedy odbyły się wybory do Sejmu i Senatu w Polsce?