Justyna Kędzia nie żyje

i

Autor: justyna Kędzia FB

Wiadomości

Nie żyje znana poetka z Tarnowskich Gór. Justyna Kędzia miała 39 lat

W wieku 39. lat odeszła znana w Tarnowskich Górach poetka. Justyna Kędzia chorowała na glikogenozę typu II. Pomimo trudności, jakich przysparzała jej nieuleczalna choroba, szła z uśmiechem przez życie i zarażała nim innych.

Zmarła Justyna Kędzia. Była laureatką nagrody „Orła i Róży”

W środę, 24 kwietnia Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach poinformowało o śmierci Justyny Kędzi. Tarnogórzanka chorowała na tzw. chorobę Pompego, która polega na niedoborze enzymu rozkładającego glikogen w organizmie. Schorzenie to objawia się osłabioną siłą mięśniową, a ostatecznie całkowitym zanikiem mięśni.

Zmagając się z nieuleczalną chorobą wspierała i podnosiła na duchu innych, mówiąc o sobie „Jestem Pompką, która pompuje”. Justyna Kędzia została uhonorowana i wyróżniona w wielu konkursach. Była jedną z najmłodszych laureatek prestiżowej nagrody „Orła i Róży” – zasłużonych dla Powiatu Tarnogórskiego - przekazało starostwo.

Justyna Kędzia zadebiutowała w 2005 roku zbiorem wierszy "Coma". Jest autorką tomików poezji: "Obecna", "Oni", "Między Źrenicami",  poetyckiego e-booka "Jestem obecna". W czerwcu 2023 roku odbyła się promocja jej książki "Cześć! To ja, pasja". Książka opowiada o łamaniu barier i przyjmowaniu życia takim, jakie jest.

Tarnogórzankę pożegnało wiele osób, w tym przede wszystkim związanych z środowiskiem literackim.

23 kwietnia w Międzynarodowy Dzień Książki zgasła nasza poetka, artystka pióra, jedna z najsilniejszych na świecie. Justyna Kędzia Walczyła do końca. Ona oraz jej rodzina byli przewodnikami po naszej chorobie dla lekarzy i dla nas. Wielu z nas wspierała, ubogacała. Była inspiracją, przykładem, wsparciem duchowym w trudnych chwilach i przede wszystkim przyjaciółką - napisali na jednej z jej grup przyjaciele.