Podpisanie umowy między Siemianowicami Śląskimi a goczałkowickim sanatorium

i

Autor: Agnieszka Kucjas-Karkoszka

Nawet 100 śląskich dzieci miesięcznie wyjedzie na darmowy turnus rehabilitacyjny do Goczałkowic-Zdroju

2022-10-25 20:53

Goczałkowickie sanatorium będzie rehabilitować dzieci ze śląska. Młodzi pacjenci z wadami postawy mogą liczyć na całkowicie bezpłatny turnus rehabilitacyjny. Lecznica może przyjąć maksymalnie 100 dzieciaków miesięcznie.

Jako pierwsi w regionie ze skróconej do minimum ścieżki formalności niezbędnych do rozpoczęcia leczenia wad postawy będą mogli korzystać uczniowie siemianowickich podstawówek. To dzięki podpisanej 25 października umowie pomiędzy gminą Siemianowice Śląskie a znanym w regionie goczałkowickim sanatorium "Stokrotka". 

– Nie bez znaczenia jest fakt, że całość pobytu oraz kosztów leczenia naszego dziecka, warte ponad 6 tys. złotych, będzie w pełni sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Dotychczas nie mieliśmy w Siemianowicach Śląskich i na całym Śląsku tak ułatwionego dostępu do profesjonalnej rehabilitacji dla naszych dzieci, zwłaszcza po okresie pandemii i nauce zdalnej - mówi Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich. 

Dwa lata pandemii i zdalnego nauczania spowodowały, że coraz więcej dzieci ma problemy z prawidłową postawą. 

- Minione 2 lata okresu pandemii stały się źródłem wielu zauważalnych problemów zdrowotnych, w których prym wiedzie lawinowy wzrost niebezpiecznych wad postawy u młodzieży w całej Polsce. Problem poważnych wad postawy u dzieci już dawno przestał być czymś rzadkim. Nauka zdalna, ograniczona aktywność fizyczna i brak rozwiązań systemowych przyczyniły się do rozwoju schorzeń kręgosłupa nawet wśród małych dzieci. Badania przesiewowe jakie realizuje na własne potrzeby nie tylko nasz placówka, pokazują, że dziś praktycznie każde dziecko nadaje się już na poważne medyczne zabiegi leczące wady postawy, a doraźna gimnastyka korekcyjna na zajęciach W-F nie przeniesie już żadnej trwałej zmiany w korekcji wady postawy - mówi Jarosław Wieszołek, prezes zarządu Uzdrowiska Goczałkowice i współsygnatariusz porozumienia,

Z turnusów rehabilitacyjnych w goczałkowickim sanatorium „Stokrotka” będzie mogła korzystać grupa 100 dzieci miesięcznie. Wystarczy skierowanie od lekarza POZ lub specjalisty. 

Ścieżka stworzona pilotażowo dla Siemianowic Śląskich jest dużo prostsza niż dotychczas. Dopełnieniem kluczowych formalności wobec NFZ zajmie się zespół administracyjny Sanatorium. W praktyce do przyjęcia na turnus rehabilitacyjny dziecka wystarczą tylko dwa kroki:

  • Krok 1 - Zgłosić się do swojego lekarza POZ z wnioskiem o skierowanie do poradni rehabilitacyjnej dla dzieci (kod 1301)
  • Krok 2 - Umówić termin wizyty bezpośredniej lub skorzystać z TELEPORADY z lekarzem specjalistą z Sanatorium, opiekującym się medycznie projektem współpracy z miastem Siemianowice Śląskie pod numerem telefonu: 32/449 20 44

W momencie potwierdzenia przez lekarza specjalistę konieczności podjęcia leczenia wady postawy, wystawiane jest dla dziecka skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, które poradnia wysyła już bezpośrednio do oddziału NFZ wraz z prośbą o przyznanie terminu leczenia. Ostatnim etapem jest uzyskanie oficjalnego potwierdzenia z NFZ z informacją o przyznanym leczeniu.

Nowością i dużym udogodnieniem dla siemianowickich dzieci jest możliwość złożenia wniosku z prośbą o wspólny dla małej grupy termin turnusu. W praktyce oznacza to, że dzieci z tej samej klasy mogą być zakwalifikowane do pobytu w sanatorium w tym samym czasie, mieszkać we wspólnym pokoju i razem się uczyć.

Turnus trwa 27 dni. Wbrew pozorom to nie wakacje, a ciężka praca. 

W ciągu 27 dni, specjaliści zajmą się korekcją wad postawy u dzieci i młodzieży od 3 do 18 roku życia. Nie będzie to jednak pobyt wypoczynkowy, ale ciężka praca. Do południa przez kilka godzin dzieciaki będą ćwiczyć i zażywać zabiegów leczniczych. Popołudniu czeka je szkoła, a w między czasie wycieczki, spacery i zajęcia integracyjne. Zabiegi odbywają się przez 6 dni w tygodniu. Żeby dzieciaki, szczególnie te młodsze zbyt mocno nie tęskniły, rodzice mogą je odwiedzać, a w niedzielę spędzić wspólnie czas poza ośrodkiem.