Politechnika Śląsku przygotowała niezwykłe maski dla lekarzy. Pierwsze egzemplarze są już w śląskich szpitalach [ZDJĘCIA, WIDEO]

i

Autor: Politechnika Śląska

Naukowcy z Politechniki Śląskiej stworzyli przejściówkę „życia”! Łączy maskę do nurkowania z filtrem HEPA [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-04-17 13:39

Na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej opracowano model i prototyp przejściówki łączącej maskę do nurkowania i filtr HEPA, dzięki czemu może być wykorzystana jako maska ochronna dla lekarzy i personelu medycznego. Pierwsze egzemplarze zostały już przekazane placówkom medycznym, a do produkcji włączają się pracownicy kolejnych wydziałów na Uczelni.

Politechnika Śląska stworzyła wyjątkowe maski dla lekarzy

Przedsięwzięcie na Politechnice Śląskiej zostało zainicjowane i obecnie jest koordynowane przez prof. Annę Timofiejczuk, Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego. Za pośrednictwem Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach nakład (blisko 800 sztuk) przejściówek, został przekazany Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Wspólnie ze Szpitalem Miejskim nr 4 w Gliwicach  opracowaliśmy przejściówkę. To jest element, który pozwala na połączenie do maski do nurkowania z filtrem HEPA. Uzyskuje się w ten sposób maskę ochronną, używaną przede wszystkim przez personel medyczny. Może być ona także używana przez osoby zakażone – mówi prof. Anna Timofiejczuk.

W laboratorium mamy drukarki pozwalające na wydruk z cieczy i m.in. z tworzywa sztucznego w postaci filamentu, czyli żyłki, która jest nawinięta na szpulę – wyjaśnia prof. Damian Gąsiorek. – Obecnie drukujemy przejściówki do masek. Taki element bez optymalizacji drukuje się ponad 4 godziny. Kilkadziesiąt sztuk to wydruk trwający ponad 48 godzin. Technologia druku 3D nadaje się więc do wytwarzania małych serii i pojedynczych egzemplarzy. My wykorzystujemy ją do drukowania niewielkiej serii, docelowo chcemy wykonać ok. 3000 takich elementów - dodaje prof. Gąsiorek.

Kolejny model przejściówek w produkcji!

Po przygotowaniu wydruku przejściówek do masek do nurkowania naukowcy rozpoczęli pracę nad kolejnym modelem przejściówek, pasującym do innego rodzaju masek. Pierwsza próba wykonania adaptera, którą podjął prof. Marek Wyleżoł z Wydziału Mechanicznego Technologicznego, wypadła pomyślnie. Do prac włączyli się także dr inż. Adam Mańka (Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej) mgr inż. Mateusz Wrazidło (Wydział Mechaniczny Technologiczny).

Sonda
Za czym tęsknisz podczas przymusowego pobytu w domu?