Naukowcy z Politechniki Śląskiej stworzyli inteligentny prysznic. Automat poinformuje nas nawet o tym, że skończył się szampon

2021-02-03 14:02

Inteligentny prysznic stworzony przez zespół naukowców z Politechniki Śląskiej to innowacyjny wynalazek. Umieszczony na nim wyświetlacz poinformuje nas ile zużyliśmy wody oraz przypomni, że musimy napełnić dozownik z szamponem.

Naukowcy z Politechniki Śląskiej stworzyli inteligentny prysznic

O wyjątkowym wynalazku stworzonym przez zespół naukowców z Politechniki Śląskiej poinformowała Polska Agencja Prasowa. Kierownik zespołu naukowców - dr hab. Leszek Remiorz z Katedry Maszyn i Urządzeń Energetycznych Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki przekazał, iż urządzenie integruje w sobie nowoczesne technologie związane ze sterowaniem przepływem wody, pomiarem strumienia, dozowaniem płynów oraz internetem rzeczy. Remiorz twierdzi, iż nowy prysznic jest idealnym przykładem rozwiązania z obszaru Przemysłu 4.0.

W rozmowie dla Nauka w Polsce PAP, dr Remiorz poinformował, że prysznic jest wyposażony w ekran oraz nagłośnienie dostosowane do pracy w pomieszczeniu z większą wilgotnością. Całość działania opiera się na systemie Android.

System zapamiętuje nasze preferencje dotyczące zużycia wody, ciśnienia wody czy temperatury i dostraja się do naszych preferencji. Prysznic zapamiętuje nawet ile żelu do mycia zużywamy podczas jednej kąpieli.

Ciekawostką jest fakt, że inteligentny prysznic może poinformować domowników o skończeniu się szamponu i konieczności napełnienia stosownego dozownika.

- Naukowcy chcą sprawić również, aby sam prysznic był w stanie się automatycznie dezynfekować i mógł znaleźć zastosowanie nie tylko w mieszkaniach, ale również w hotelach - czytamy w serwisie Nauka w Polsce PAP.

Na razie koszt wyprodukowania jednego takiego urządzenia jest zbyt wysoki, żeby inteligentny prysznic mógł trafić do szerszego grona odbiorców. Jest jednak kolejnym krokiem w kierunku tworzenia inteligentnych rozwiązań dla domów i wpisuje się w strategię Przemysłu 4.0. Chodzi o to, żeby innowacyjny urządzenia nie tylko ułatwiały nam codzienne czynności, ale pozwalały też na zwiększanie świadomości w dziedzinie ochronie środowiska.

ESKA XD #015
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE