Papierosy

i

Autor: Pixabay Papierosy

Prawo

Nałogowe palenie w domu może być uznane za... przemoc domową

Nie każdy o tym wiedział, ale nałogowe palenie w domu może zostać uznane, w szczególnym wypadku, nawet za formę przemocy domowej. Tak uważa dr n. prawn. Grzegorz Wrona na łamach portalu "prawo.pl".

Nałogowe palenie w domu może być formą przemocy. To warto wiedzieć

Serwis "prawo.pl" informuje, że domownicy mają prawne możliwości ochrony swojego zdrowia i życia, jeśli nałogowy palacz odmawia wychodzenia na zewnątrz. Dr n. prawn. Grzegorz Wrona uważa, że w szczególnym przypadku można uznać takie zachowanie nawet za... przemoc domową czy przejaw znęcania na tle psychicznym. 

Skoro orzecznictwo uznaje za znęcanie sprowadzanie osób trzecich do mieszkania, puszczanie głośno muzyki czy świecenie światła w nocy, to uporczywe palenie papierosów w sytuacji, gdy osoba uzależniona od nikotyny mogłaby to robić poza miejscem zamieszkania, również może być formą znęcania – przekonuje Grzegorz Wrona na łamach "prawo.pl".

Adwokatka Patrycja Kasica zauważa, w wypowiedzi dla "prawo.pl", że w praktyce problem palenia papierosów w domu trudno jest uchwycić w kontekście przemocy.

Widziałabym tutaj rodzaj przemocy psychicznej, przy czym w tym przypadku ważny byłby kontekst palenia. Taką sytuację można również rozważać poprzez narażenie na utratę zdrowia, a osoby bardzo chorej być może także na utratę życia. Miejmy jednak świadomość, że prokuratura umarza 70 proc. spraw o znęcanie się, dlatego taka sprawa byłaby trudna dowodowo do przeprowadzenia i konieczne byłoby dodatkowo powołanie biegłego – ostrzega Kasica. 

Adwokatka podkreśla, że zdrowie jest dobrem osobistym. Według niej w uporczywym paleniu jednego z domowników można dostrzec naruszenie dóbr osobistych z kodeksu cywilnego, czyli zdrowia czy prawa do życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

W przypadku osoby nieporadnej, narażonej na bierne palenie, możliwe jest także zawiadomienie opieki społecznej. Można próbować zainicjować założenie Niebieskiej Karty.