Kiedy przypada najkrótszy dzień w roku

i

Autor: Maciej Goryl Fotografia

Astronomia

Najkrótszy dzień w 2023 roku. Ile trwa i kiedy przypada w Polsce?

Najkrótszy dzień w 2023 roku przypada tradycyjnie w grudniu. Data ta może być przygnębiająca dla wielu osób, na szczęście przypada ona tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Ile trwa najkrótszy dzień w roku 2023 oraz kiedy przypada?

Którego dnia w Polsce dzień jest najkrótszy?

Już za kilka dni rozpocznie się najkrótszy dzień w roku. Wiąże się on ściśle z przesileniem zimowym 2023 i będzie to piątek, 22 grudnia. Data ta wyznacza także początek astronomicznej zimy w naszej szerokości geograficznej. Bowiem na półkuli południowej mamy do czynienia wówczas z przesileniem letnim.

Warto wiedzieć, że data ta jest ruchoma. Jej przesunięcie ma związek z z rokiem przestępnym. Jednym ze skutków faktu, że luty ma 28 lub 29 dni jest to, że dzień, w którym występuje przesilenie zimowe, jest datą zmienną i może przypaść 21 lub 22 grudnia. Dla przykładu w 2022 roku początek astronomicznej zimy nastąpił 21 grudnia o godz. 22:48.

Ile trwa najkrótszy dzień w roku 2023?

Według szacunków dzień 22 grudnia 2023 roku będzie trwać średnio 7 godzin i 39 minut. Noc natomiast będzie trwała ponad 16 godzin. Długość dnia jest uzależniona od szerokości geograficznej. Dlatego na północy Polski dzień będzie krótszy niż na południu naszego kraju. Im dalej na północ, tym noce są dłuższe, a dnie krótsze.

Na półkuli północnej to najkrótszy dzień w roku. W Katowicach trwa on 8 godzin i 2 minuty, w Warszawie 7 godzin i 42 minuty, zaś najkrócej na północy Polski – w Jastrzębiej Górze tylko 7 godzin i 10 minut - informował w grudniu 2022 roku Damian Dąbrowski.