TOP 10 najbogatszych wsi w województwie śląskim w 2022 roku

i

Autor: Urząd Gminy Pawłowice TOP 10 najbogatszych wsi w województwie śląskim w 2022 roku

Ranking

Najbogatsze wsie w woj. śląskim. Nie wyglądają jak miasta, ale żyje się w nich lepiej, niż w mieście

Wiadomo, jakie są najbogatsze wsie w województwie śląskim. Z dobrych wieści, to czołówka ogólnokrajowa, choć od liderów rankingu dzieli je bardzo dużo, ale gwoli prawdy, z najbogatszymi wsiami w Polsce przegrywają największe miasta. No i najważniejsze - lider rankingu śląskich wsi jest bogatszy od stolicy województwa śląskiego - Katowic.

Najbogatsze wsie w woj. śląskim. Są bogatsze od wielu miast

Ranking najbogatszych wsi w Polsce za rok 2022 opracowało czasopismo "Wspólnota". Ich bogactwo określono na podstawie zamożności w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Na podstawie tego rankingu można określić, jakie wsie w województwie śląskim są najzamożniejsze. W tym miejscu warto od razu zwrócić uwagę na to, że choć czołowe wsie na Śląsku są co prawda wysoko w rankingu "Wspólnoty", ale do jej liderów brakuje im bardzo dużo. W polskiej czołówce niezmiennie od lat znajduje się Kleszczów, gdzie zamożność w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi 29425,54 zł. W porównaniu do ubiegłego roku Kleszczów stracił, ale wynika to z tego, że część tej miejscowości trafiła do granic Bełchatowa, przez co Kleszczów stracił 7 tys. zł w przeliczeniu na mieszkańca (dochód per capita spadł z 36 550 zł do 29 425 zł). Oczywiście bogactwo Kleszczowa wynika wprost z podatków odprowadzanych do tej gminy przez Elektrownię Bełchatów. 

Kleszczów od pozostałej stawki dzieli ponad 12 tys. w przeliczeniu zamożności na jednego mieszkańca. W pierwszej dziesiątce nie znajduje się jednak żadna miejscowość z województwa śląskiego. 

TOP 10 najbogatszych wsi w Polsce

Czołówka polskich wsi prezentuje się następująco:

  1. Kleszczów (łódzkie) - 29425,54 zł
  2. Rewal (zachodniopomorskie) - 17393,29 zł
  3. Sulmierzyce (łódzkie) - 13320,97 zł
  4. Rudna (dolnośląskie) - 12125,60 zł
  5. Kozielice (zachodniopomorskie) - 11568,33 zł
  6. Gromadka (dolnośląskie) - 10375,80 zł
  7. Kobierzyce (dolnośląskie) - 10151,44 zł
  8. Grębocice (dolnośląskie) - 10133,29 zł
  9. Ustronie Morskie (zachodniopomorskie) - 10038,59 zł
  10. Powidz (wielkopolskie) - 9561,64 zł

Najbogatsza wieś na Śląsku jest zamożniejsza od Katowic

Z czołówką polskich wsi przegrywa sporo polskich miast, ale wynika to też - co trzeba zaznaczyć - z tego, że do tych małych miejscowości odprowadzane są duże podatki z dużych zakładów, które tam funkcjonują. Inaczej jest trochę w przypadku wsi w województwie śląskim, choć i te mogą liczyć na wpływy z podatków z solidnych zakładów czy innych podmiotów. Stąd też mimo wszystko nie powinno nikogo dziwić, że takie Katowice, które przerastają lidera liczbą ludności, mają mimo wszystko mniejszy przelicznik zamożności na pojedynczego mieszkańca. Niemniej liczby w części wsi z województwa śląskiego robią wrażenie i nie bez kozery można powiedzieć, że są po prostu bogate. Oto jak prezentuje się czołowa dziesiątka w naszym województwie. 

TOP 10 najbogatszych wsi w województwie śląskim