Podczas kontroli nie trzeba będzie pokazywac prawa jazdy. Sejm właśnie znowelizował prawo o ruchu drogowym

2020-07-27 12:55
Można będzie jeździć bez prawa jazdy! Sejm właśnie znowelizował prawo o ruchu drogowym
Autor: archiwum serwisu

Można jeździć samochodem bez prawa jazdy? Okazuje się, że tak. Oczywiście odpowiednie uprawnienia musimy posiadać, ale dzięki znowelizowanemu prawu o ruchu drogowym, podczas policyjnej kontroli nie musimy mieć już przy sobie plastikowego dokumentu. Co jeszcze się zmieni? Szczegóły na slask.eska.pl.

Spis treści

  1. Będzie można jeździć bez prawa jazdy. Rewolucja w przepisach. Sejm uchwalił nowe prawo drogowe [27.07.2020]
  2. Prostsze i krótsze kontrole drogowe
  3. Prawo jazdy w telefonie
  4. Mandat za brak prawa jazdy

Będzie można jeździć bez prawa jazdy. Rewolucja w przepisach. Sejm uchwalił nowe prawo drogowe [27.07.2020]

Czeka nas prawdziwa rewolucja w przepisach. Posłowie znowelizowali prawo o ruchu drogowym. Sejm opowiedział się za zniesieniem obowiązku posiadania prawa jazdy podczas kontroli drogowej i uproszczeniem procedur rejestracyjnych. W praktyce oznacza to, że kierowcy posiadający polskie prawo jazdy nie będą musieli okazywać plastikowego dokumentu podczas kontroli drogowej. Mało tego, nie będą musieli też mieć prawa jazdy przy sobie. Zmiany zostaną wprowadzone po to, żeby uprościć wszystkie procedury podczas kontroli drogowej.

Niebawem kontrolujący nas policjant będzie mógł sobie sprawdzić w Centralnej Ewidencji Kierowców czy mamy odpowiednie uprawnienia, a pokazywanie plastikowego dokumentu nie będzie konieczne. To znacznie skróci czas kontroli drogowej.

Prostsze i krótsze kontrole drogowe

Zmiany w kontrolach drogowych zostały zaproponowane przez Ministerstwo Cyfryzacji. Policjanci z drogówki od momentu wdrożenia mają możliwość korzystania z jednej aplikacji podczas wykonywania czynności służbowych.

Ponadto system w ramach wyszukania uprawnień kierowców udostępnia:

  • komunikat o zakazie lub cofnięciu uprawnienia dla kierowcy/motorniczego, jeżeli dla danego uprawnienia orzeczono zakaz lub wydano decyzję o jego cofnięciu,
  • komunikat o utracie ważności dokumentu lub uprawnienia, jeżeli taki termin ważności już upłynął

Prawo jazdy w telefonie

Sejm znowelizował właśnie prawo drogowe co oznacza, że niebawem kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie plastikowego dokumentu. Policjanci w swoim dedykowanym systemie sprawdzą czy mamy uprawnienia, ale my sami też będziemy mogli w każdej chwili wyświetlić dane z prawa jazdy na swoim smartfonie.

- Elektroniczne prawo jazdy będzie działać tak samo jak elektroniczny dowód rejestracyjny, który jest dostępny w aplikacji mObywatel od października 2018 roku - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Mandat za brak prawa jazdy

Dopóki nowe przepisy nie wejdą w życie to każdy kierowca musi podczas kontroli drogowej okazać prawo jazdy funkcjonariuszowi drogówki jeśli ten o to poprosi. Za brak plastikowego dokumentu przy sobie grozi nam mandat w wysokości 50 złotych. Natomiast jeśli nigdy nie posiadaliśmy uprawnień do kierowania pojazdami to wysokości takiego mandatu wynosi aż 500 złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE