Kotlet schabowy

i

Autor: Silar, Wikimedia Commons

Kuchnia

Mieszkańcy woj. śląskiego kochają schabowego. Ten ranking jest na to dowodem

7 listopada obchodzimy Dzień Kotleta Schabowego. Mieszkańcy śląskiego mają co świętować, bowiem województwo znalazło się w ścisłej czołówce pod względem spożycia tego tradycyjnego przysmaku. A przynajmniej tak wynika z ostatniego raportu Pyszne.pl.

Polacy uwielbiają rodzimą kuchnię. Jemy tak, jak nauczyła nas babcia 

Aplikacja Pyszne.pl postanowiła sprawdzić, czy w dobie różnorodności oferty gastronomicznej w Polsce nasza tradycyjna kuchnia nadal cieszy się popularnością. Mówiąc krótko - tak, a co więcej, z roku na rok wielbicieli polskich smakołyków przybywa.

W 2021 roku Pyszne.pl odnotowało 15 proc. wzrost liczby zamówień rodzimych potraw. Już rok później kuchnia polska znalazła się na trzecim miejscu pod względem popularności w serwisie.

Co ciekawe, lubimy nie tylko tradycyjne potrawy, ale też tradycyjne obrzędy. Jak wynika z badań, niemal połowa Polaków je posiłki zgodnie z przyzwyczajeniami. Przykładowo w piątki na naszych talerzach ląduje ryba, a w niedzielę - schabowy.

I to właśnie na tym ostatnim "bohaterze" kuchni polskiej opowiemy nieco więcej. W końcu 7 listopada obchodzimy Dzień Kotleta Schabowego, dlatego dziś zasługuje on dzisiaj na szczególną uwagę.

Kotlet schabowy królem polskiej kuchni

Z czym kojarzą się kotlety schabowe? Ja od razu mam przed oczami niedzielny, leniwy obiad u babci, która namawia mnie do dokładki, a gdy już czuję, że mi brzuch rozerwie, słyszę słynne słowa: "Mięsko zjedz, ziemniaczki zostaw". Schabowy był od zawsze w naszej domowej karcie menu i jak się okazuje, nie jesteśmy wyjątkiem.

Zgodnie z danymi Pyszne.pl kotlet schabowy jest najpopularniejszym daniem kuchni polskiej w serwisie. Zwykle zamawiamy go w niedzielę - wyjątek stanowią województwa łódzkie i zachodniopomorskie, gdzie więcej kotletów zjada się w tygodniu, niż w weekend.

Mieszkańcy woj. śląskiego uwielbiają kotlety schabowe

Co interesujące, za spożycie ponad połowy wszystkich kotletów schabowych w Pyszne.pl odpowiadają tylko trzy województwa. Na pierwszym miejscu uplasowało się mazowieckie (20 proc.), na drugim małopolskie (18 proc.) i następnie śląskie (13 proc.). Z kolei najrzadziej jada się schabowe w woj. opolskim, którego mieszkańcy zamawiają mniej niż 1 procent wszystkich tradycyjnych kotletów.

Jak łatwo można się domyślić, schabowe najczęściej lądują na talerzu z gotowanymi ziemniakami. Przy czym w woj. śląskim tradycyjne kartofle ustępują bardziej współczesnym frytkom. Podobnie dzieje się na talerzach w województwach pomorskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Kotlety schabowe jemy chętnie również w towarzystwie kapusty zasmażanej lub zestawu surówek.

Choć warto w tym miejscu dodać, że Polacy coraz chętniej próbują alternatywnych połączeń smaków. W badaniu Pyszne.pl blisko połowa ankietowanych przyznała, że lubi tradycyjne potrawy w nowoczesnej odsłonie. Przykładowo takiego schabowego dziś zamawiamy często z dodatkiem gnocchi, kaszy jęczmiennej lub sałatki z smażonego szpinaku.

To niecodzienne badanie na zlecenie Pyszne.pl przeprowadziła agencja analityczna K+ Research.