Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu

i

Autor: UM Katowice

20 mln zł do wydania

Mieszkańcy Katowic mają głowy pełne pomysłów. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu

Pod koniec kwietnia zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu w Katowicach. Mieszkańcy zgłosili łącznie prawie 500 wniosków.

W Katowicach zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu

28 kwietnia zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu miasta Katowice. Mieszkańcy udowodnili, że mają głowy pełne pomysłów. Łącznie zgłosili prawie 500 projektów - 296 w ramach Budżetu Obywatelskiego oraz 201 do Zielonego Budżetu. W tym roku do wydatkowania jest ponad 20 mln zł.

- 497 zgłoszonych w tym roku wniosków pokazuje, że katowiczanie doskonale wiedzą, jak korzystać z tych obywatelskich narzędzi kształtowania miasta. Najwięcej projektów lokalnych dotyczy dzielnicy Ligota-Panewniki - 38 zadań, 27 zgłoszono dla Szopienic-Burowca, a 24 dla Kostuchny, natomiast projektów ogólnomiejskich złożono 68 - informuje Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Budżet Obywatelski w Katowicach

Tak jak w poprzednich edycjach zgłoszone pomysły mieszkańców dotyczą różnych dziedzin funkcjonowania miasta. Wśród zadań infrastrukturalnych pojawiły się te dotyczące rozbudowy oraz modernizacji infrastruktury rowerowej, parkingów czy montażu monitoringu.

Nie zabrakło również projektów, z których byliby zadowoleni najmłodsi mieszkańcy Katowic, czyli budowa kolejnych placów zabaw. Zgłoszono także utworzenie nowych psich wybiegów.

Natomiast wśród zadań miękkich znalazły się projekty dotyczące organizacji jarmarków czy festynów dzielnicowych. 

Przypomnijmy, że złożone do Budżetu Obywatelskiego wnioski przejdą teraz weryfikację formalną (do 29 maja) oraz merytoryczną (do 10 sierpnia). Do 30 czerwca będzie czas na łączenie zgłoszonych wniosków i zgłaszanie do nich zastrzeżeń i uwag. Na zatwierdzone projekty będzie można oddać swój głos od 11 do 24 września tego roku. 

Zielony Budżet

Do Zielonego Budżetu miasta Katowice propozycje zadań można było zgłaszać wyłącznie drogą elektroniczną. - Czwarta edycja Zielonego Budżetu pokazała, że katowiczanie mają coraz więcej pomysłów na zagospodarowanie i zazielenienie ich najbliższego otoczenia - przyznaje Marcin Krupa. 

Wśród zgłoszonych pomysłów są m.in. utworzenie sąsiedzkiej wypożyczalni narzędzi w mieście, zazielenienie ulic (np. 1 Maja, Wawelskiej czy Słowackiego), edukacyjne spacery dla mieszkańców po parkach i lasach czy utworzenie czterech edukacyjnych sadów miejskich na terenie Doliny Trzech Stawów. 

Jak informuje katowicki magistrat, 5 czerwca zakończy się pierwszy etap weryfikacji zadań zgłoszonych do Zielonego Budżetu, a drugi potrwa do 1 września. Informacja o wyborze zadań do realizacji nastąpi do 29 września. 

NAJWAŻNIEJSZE WIADOMOŚCI ZE ŚLĄSKA

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/