Luka węglowa w Polsce? Sasin: Samorządowe ciepłownie kupowały rosyjski węgiel

2022-10-06 15:18
Jacek Sasin
Autor: Ministerstwo Aktywów Państwowych / Facebook

Luka węglowa wynika z tego, że samorządowe ciepłownie kupowały rosyjski węgiel – pisze na Twitterze Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. Wcześniej apelował do samorządów o pomoc w sprzedaży węgla.

Wicepremier Jacek Sasin, który sprawuje również funkcję ministra w Ministerstwie Aktywów Państwowych na Twitterze oskarżył samorządowe ciepłownie o lukę węglową w Polsce: „Luka węglowa wynika z tego, że samorządowe ciepłownie kupowały rosyjski węgiel. Spółki państwowe nie miały na ten rok zakontraktowanej ani tony rosyjskiego węgla! Dziś musimy się razem zmierzyć z tym problemem. Dziękuję wszystkim samorządom, które włączyły się w pomoc mieszkańcom”.

Niedawno podczas wizyty w Otwocku apelował do polskich samorządów o pozytywną odpowiedź na oferty PGE czy Węglokoksu, oraz o pomoc w sprzedaży węgla dla mieszkańców.  

Apeluję do wszystkich polskich samorządów, by odpowiedziały pozytywnie na ofertę PGE czy Węglokoksu i włączyły się w dystrybucję węgla dla swoich mieszkańców. Samorządy mają spółki komunalne, które mogą kupować węgiel bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem – mówił Jacek Sasin podczas wizyty w Otwocku.

Jacek Sasin w ogniu krytyki

Zarzuty Sasina wobec samorządów mogą wynikać z ostatniego raportu NIK w sprawie przyjętego w 2018 roku Programu dla górnictwa, który nie pozostawił suchej nitki na wicepremierze. - Część działań i projektów nie zrealizowano, ponieważ uznano, że były nieopłacalne albo niezasadne. Stało się tak, bo niektóre działania przewidziane w Programie nie zostały poprzedzone rzetelnymi analizami, a ich realizacja okazała się niemożliwa lub niecelowa – informuje NIK.

Przypominamy, że nadzór nad realizacją zawartych w Programie zapisów sprawuje, a przynajmniej powinno Ministerstwo Aktywów Państwowych, których ministrem jest właśnie Sasin.

Internauci również nie szczędzą słów krytyki do ostatniego komentarza ministra aktywów państwowych. - Inflację też przerzućcie na samorządy – pisze jeden z komentujących.

Tego to już nawet najgorsze tępaki nie łykną – dodaje inny internauta

Wy sie macie zmierzyć z tym problemem, wy rządzicie w tym kraju od 7 lat. Razem to my się mierzymy z waszym nieudacznictwem – pisze kolejny.

Pytanie podstawowe - dlaczego za rządów PO/PSL samorządowe ciepłownie kupowały POLSKI węgiel, a za rządów PiS ruski? - pyta kolejny internauta.

Jeszcze inny internauta zauważył, że w czerwcu 2022 r. minister Anna Moskwa zapewniała poprzez Twitter, że w Polsce nie zabraknie węgla po akceptowalnej cenie. Rząd wtedy zapewniał 996,60 zł za tonę węgla.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE