Linia kolejowa na lotnisko w Pyrzowicach działa. Koleje Śląskie podzieliły się nowymi statystykami

i

Autor: Piotr Adamczyk/PR KTW

Transport

Linia kolejowa na lotnisko w Pyrzowicach działa. Koleje Śląskie podzieliły się nowymi statystykami

Koleje Śląskie podzieliły się kolejnymi statystykami dotyczącymi linii S9, która zatrzymuje się przy lotnisku w Pyrzowicach.

Linia kolejowa na lotnisko w Pyrzowicach. Oto nowe statystyki S9

Minęły już dwa miesiące odkąd możemy dojechać pociągiem do portu lotniczego Katowice Airport od strony Zawiercia i Tarnowskich Gór. Przypomnijmy, że połączenia Kolei Śląskich są realizowane w relacji Częstochowa – Tarnowskie Góry. W grudniu 2023 roku z pociągu skorzystało łącznie ponad 25 tys. pasażerów. A jak to wyglądało w pierwszym miesiącu nowego roku? Koleje Śląskie zaprezentowały najnowsze statystyki pasażerskie. 

Od 1 do 31 stycznia ze wspomnianej linii skorzystało łącznie blisko 35 tys. osób. Względem grudnia to wzrost o 10 tys., ale wówczas podawaliśmy dane za okres od 10 grudnia, kiedy uruchomiliśmy połączenie, do końca miesiąca. W obu przypadkach dane pochodzą z liczników zamontowanych na pojazdach, a na sumę składają się wejścia do pociągów na poszczególnych dworcach, stacjach i przystankach – wyjaśnia Bartłomiej Wnuk, rzecznik Kolei Śląskich.

Najwięcej pasażerów wsiadło w styczniu na dworcu w Częstochowie, bo aż 6,4 tys. osób. Z kolei na stacji przy lotnisku w Pyrzowicach wsiadło ok. 2,1 tys. pasażerów. Codziennie na trasie pojawia się 10 par pociągów. Pociągi kursują średnio co 2,5 godziny. Przejazd w specjalnej "Taryfie lotniskowej" do Pyrzowic z Tarnowskich Gór kosztuje 8,50 zł, z Zawiercia 10,40 zł, a z Częstochowy 19,80 zł. 

Dodajmy, że terminal nie znajduje się bezpośrednio przy stacji kolejowej. Trzeba bowiem przejść ok. 500 metrów pieszo. Powyższe statystki pokazują jednak, że z połączeń linii S9 nie korzystają głównie pasażerowie lotniska. 

Przypomnijmy, że do grudnia 2023 roku lotnisko w Pyrzowicach było jedynym dużym polskim portem regionalnym, do którego nie można było dojechać koleją. W przyszłości planowane jest także połączenie z Katowicami. Obecnie podróż pociągiem ze stolicy województwa śląskiego na lotnisko wymaga przesiadki w Zawierciu.