Likwidacja kopalni Makoszowy nadal trwa. "Przykry widok"

2023-01-16 12:19
Kopalnia Makoszowy w likwidacji
Autor: Adrian Wdowiak

Kopalnia Makoszowy w Zabrzu oficjalnie została zlikwidowana z dniem 31 grudnia, ale wyburzenia nadal trwają. "To bardzo przykry widok" - mówią byli pracownicy i mieszkańcy Zabrza. Niektóre obiekty zostaną zachowane.

Kopalnia Makoszowy w likwidacji

KWK Makoszowy była ostatnią dużą kopalnią w Zabrzu. Obecnie w tym mieście zarejestrowany jest już tylko Zakład Górniczy Siltech, który nadal wydobywa węgiel. Kopalnia Makoszowy została postawiona w stan likwidacji w 2016 roku mimo zapewnień rządów PIS i premier Beaty Szydło, że jej przyszłość nie jest zagrożona. 

Jedyną szansą na dalszą działalność kopalni miała być sprzedaż zakładu prywatnemu inwestorowi. Rząd postawił jednak nierealny warunek - inwestor miał zwrócić przyznaną KWK Makoszowy pomoc ze środków publicznych w wysokości ponad 200 mln zł. Ostatecznie wraz z początkiem 2017 roku rozpoczął się proces likwidacji kopalni. Od tego czasu przez sześć lat zamykano kolejne wydziały i likwidowano wieże szybów. 

31 grudnia 2022 r. teoretycznie likwidacja kopalni się zakończyła, ale praktycznie nadal trwa, co widać na zdjęciach, autorstwa Adriana Wdowiaka.

Likwidacja kopalni Makoszowy

Zobacz zdjęcia

- Smutny widok. Mój ojciec tam pracował przez 25 lat - pisze jedna z mieszkanek.

- Pracowałem tam 30 lat na powierzchni. A pod koniec tamtego roku zrobili zrzutę na stypę naszej kopalni. Na nic innego nie zasłużyła. Teraz celebryci z kopalni chcą się wybić - pisze były górnik.

- Aż żal patrzeć, choć nie jestem górnikiem to jednak była ostatnia ostoja tradycji w Zabrzu... - pisze inny mieszkaniec.

Część kopalni Makoszowy przetrwa

Według informacji z grudnia w kopalni Makoszowy zatrudnionych było ok. 200 osób. Część z nich będzie pracowała także po zakończeniu likwidacji, utrzymując infrastrukturę służącą sąsiednim kopalniom.

Na dawnym terenie Makoszów funkcjonować będzie pompownia stacjonarna na poziomie 850, szyb północny - wentylacyjny oraz szyb zjazdowo-materiałowy. W trakcie prac likwidacyjnych założono zmodernizowanie pompowni i stacji wentylatorów. Wiąże się to z podziemnym połączeniem wyrobisk Makoszów z prowadzącą jeszcze wydobycie gliwicką kopalnią Sośnica oraz z szybem Guido.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE