Las deszczowy w chorzowskim ZOO. Kiedy nowa atrakcja zostanie otworzona?

i

Autor: Facebook/Śląskie. Pozytywna energia

Las deszczowy w chorzowskim ZOO. Kiedy nowa atrakcja zostanie otworzona?

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym dobiegają powoli końca prace związane z budową lasu deszczowego. To pierwszy w Polsce tego typu projekt. Jak czytamy w zapowiedziach: obiekt ma działać przez cały rok. Otwarcie natomiast zaplanowano na czerwiec.

Las deszczowy w Chorzowie. Nowa atrakcja ZOO niebawem zostanie otwarta

Wielkimi krokami zbliża się oficjalne otwarcie lasu deszczowego w chorzowskim ZOO. 

- Ekspozycja będzie dostępna dla gości śląskiego ZOO od czerwca bieżącego roku - czytamy w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Warto nadmienić, że w pomieszczeniach będzie panował mikroklimat charakterystyczny dla lasu deszczowego, czyli temperatura w przedziale od 30 do 35 stopni Celsjusza oraz wysoka wilgotność (ok. 70-80 proc.). 

W budynku będzie można obserwować m.in. leniwce, mrówkojady czy wydry amerykańskie. Jak podkreślają przedstawiciele chorzowskiego ZOO - będzie to największy obiekt na terenie całego kompleksu. 

Strefa lasu deszczowego pomieści cztery wydzielone wybiegi wewnętrzne. Zaprojektowano także strefę terrariów dla ekspozycji mniejszych gadów i płazów.

- Południowo-zachodnią elewację części wysokiej budynku oraz ponad połowę połaci dachowej zaprojektowano jako fasadę szklaną w celu prześwietlenia ekspozycji światłem naturalnym - przypomina Urząd Marszałkowski. 

Inwestycja będzie łącznie kosztować ok. 18 mln zł. - Las deszczowy w śląskim zoo będzie unikatem. I jak dotąd pierwszym w kraju takim projektem - dodają przedstawiciele władz województwa śląskiego. 

"To będzie wyjątkowe miejsce"

Podpisanie umowy na rozbudowę dawnego pawilonu żyraf na potrzeby lasu deszczowego nastąpiło pod koniec października 2021 roku. 

- To będzie wyjątkowe miejsce, umożliwiające obserwację zwierząt w nowoczesnej formule i wierzę, że podobnie jak w przypadku powrotu pingwinów, stanie się kolejną atrakcją ogrodu zoologicznego i przyciągnie wielu odwiedzających – podkreślał, wówczas, marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Przypomnijmy, że budynek starej żyrafiarni - po przeniesieniu żyraf oraz nosorożców do nowych obiektów - stał pusty i niszczał (nie był używany od 2018 roku). Obiekt, który powstał w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, wymagał więc modernizacji i gruntownej przebudowy.