Kwalifikacja wojskowa

i

Autor: Piotr Gajek

Wojsko

Kwalifikacja wojskowa 2024. Zmiany w komisjach lekarskich orzekających o stopniu zdolności do służby wojskowej

Pobór 2024 rozpoczęty. Kwalifikacja wojskowa odbywa się na nowych zasadach. Duże zmiany dotyczą komisji lekarskich orzekających o stopniu zdolności do służby wojskowej. Przed komisją ma obowiązek stawić się 230 tys. osób, które w tym roku kończą 19. rok życia. Chodzi o mężczyzn oraz niektóre kobiety.

Kwalifikacja wojskowa 2024 rozpoczyna się 1 lutego i potrwa do 30 kwietnia. Wezwanie przed komisję lekarską otrzymają  19-letni mężczyźni, kobiety w wieku 19-27 lat posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz 60-latkowie. To łącznie 230 tys. ludzi. Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej. 

Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje nad rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie zmiany w komisjach lekarskich orzekających o stopniu zdolności do służby wojskowej. Zmiany mają być przyjęte jeszcze w tym kwartale i natychmiast wejdą w życie.

Co się zmieni w kwalifikacji wojskowej 2024?

Istotą nowelizacji rozporządzenia jest wprowadzenie zmian w składzie powiatowych i wojewódzkich komisji lekarskich orzekających o zdolności do służby wojskowej osób stawiających się do kwalifikacji wojskowej.

Zmiana polega na zastąpieniu w składzie powiatowych komisji lekarskich pracowników średniego personelu do spraw zdrowia - pielęgniarką lub ratownikiem medycznym.

Ponadto, w związku z trudnościami z obsadzeniem stanowisk lekarzy w powiatowych i wojewódzkich komisjach lekarskich proponuje się zniesienie wymogu posiadania specjalizacji od członka komisji – lekarza w powiatowej komisji lekarskiej oraz zniesienia wymogu posiadania specjalizacji w konkretnej dziedzinie medycyny od członka komisji – lekarza wojewódzkiej komisji lekarskiej.

Jak wygląda kwalifikacja wojskowa?

Najpierw następuje sprawdzenie tożsamości osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej.

W dalszej kolejności następuje określenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby wojskowej. Członek komisji lekarskiej zaczyna od mierzenia ciśnienia, wzrostu, wagi. Następnie, w różnej kolejności odbywa się badanie wzroku, badanie krwi (w tym na składnik bilirubiny), badanie moczu. Obowiązkowe jest też spotkanie z psychologiem/psychiatrą i neurologiem.

Kandydata czeka także wizyta u laryngologa, gdzie zbadany będzie słuch, drożność nosa, skontroluje się jamę ustną. Lekarze obejrzą ogólną kondycję skóry, sprawdzą ewentualną obecność blizn itp. Tatuaże przestały być już dyskwalifikujące, pod warunkiem, że nie będzie widać ich spod munduru.

Przygotować należy wyniki badań, jeśli chorowało się na jakąś chorobę w ostatnim czasie – należy przedstawić lekarzowi całą dokumentację dotyczącą przebytych i trwających chorób. Oprócz tego należy mieć przy sobie wszystkie dokumenty - dowód osobisty, zdjęcie, a także prawo jazdy, bo potrzebne będzie do spisania kategorii, na którą posiada się uprawnienia.

Kwalifikacja wojskowa kończy się wprowadzeniem danych do ewidencji lub aktualizacją ewidencji wojskowej. 

Na koniec następuje wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej zgodnej z przydzieloną kategorią.

Jakie są kategorie zdolności do służby wojskowej?

Jakie kategorie wojskowe obowiązują w Polsce? 

  • A zdolny do czynnej służby wojskowej;
  • B czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej. Osoby, które podczas kwalifikacji wojskowej otrzymają orzeczenie powiatowej komisji lekarskiej o tzw. czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności „B”), nie będą posiadały uregulowanego stosunku do obowiązku obrony Ojczyzny przez czas, na jaki ta kategoria została przyznana. Po upływie tego okresu osoby te będą ponownie wzywane do powiatowej komisji lekarskiej i wówczas otrzymają orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej lub jej braku. Po uprawomocnieniu się takiego orzeczenia, będą także posiadały uregulowany stosunek do obowiązku obrony Ojczyzny
  • D niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju
  • E trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny.

O przyznaniu konkretnej kategorii wojskowej decyduje komisja lekarska na podstawie badań lub, w razie potrzeby, także obserwacji w szpitalu, dokumentacji medycznej oraz wiadomości zebranych podczas wywiadu medycznego.

QUIZ. Wojsko Polskie przed laty i dziś. Co wiesz o naszej armii? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 10
Kto był Naczelnym Wodzem Sił Zbrojnych w Polsce w czasie wojny bolszewickiej w 1920 roku?