Koszmar Zabrzanki. Przez 10 lat była bita i poniżana przez partnera

i

Autor: Archiwum Koszmar Zabrzanki. Przez 10 lat była bita i poniżana przez partnera

Koszmar Zabrzanki. Przez 10 lat była bita i poniżana przez partnera

Bicie, wyzywanie, znęcanie się psychiczne to byłą dla 32-letniej mieszkanki Zabrza niemal codzienność od 10 lat. W ubiegły piątek sąd wydał decyzję o tymczasowym aresztowaniu jej 32-letniego partnera.

Koszmar Zabrzanki. Przez 10 lat była bita i poniżana przez partnera

W ubiegły piątek zabrzański sąd wydał decyzję o tymczasowym aresztowaniu 32-latka z Zabrza. Powód? Gehenna, przez którą jego partnerka przechodziła przez ostatnie 10 lat. Z zebranych przez policję informacji wynikało, że 32-letnia kobieta bił ją, poniżał, znęcał się nad nią psychicznie. - Mężczyzna był znany nadużywania alkoholu i to właśnie alkohol był jedną z przyczyn przemocy w tej rodzinie - informuje zabrzańska policja. 

To właśnie pod wpływem alkoholu 32-latek wszczynał domowe awantury. Choć policjanci wiedzieli, że w ich domu nie dzieje się źle, to niestety brakowało im dowodów, a jak to w takich sytuacjach bywa - nawet jeśli interweniowali, to ofiara bardzo często broniła swojego oprawcy. Jak się dowiedzieliśmy, w tym przypadku była założona niebieska karta, były też podejmowane interwencje nie tylko policji, ale też służb socjalnych. Niemniej 32-latka wielokrotnie nie decydowała się na przerwanie ciągu przemocy.

Czara goryczy przelała się jednak w ubiegłym tygodniu, w czasie kolejnej pijackiej awantury. Kobieta zgłosiła się do służb po pomoc. Policjanci zareagowali natychmiast zatrzymując oprawcę, a zebrane wszystkie dowody z lat wcześniejszych sprawiły, że sąd nie wahał się ani chwili i 32-letni zabrzanin trafił do aresztu na 3 miesiące. 

Policyjny Telefon Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie

Dla osób chcących uzyskać fachową poradę mogą skorzystać z Policyjnego Telefonu Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226, czynny w dni robocze w godzinach 09:30-15:30) obsługiwanego przez policjantów z Biura Prewencji KGP.

Uwaga! Dla uruchomienia procedury „Niebieskiej Karty” nie jest potrzebna zgoda osoby dotkniętej przemocą, zaś:

  • osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych lub zawodowych powzięły podejrzenie o popełnieniu ściganego z urzędu przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie, zobowiązane są niezwłocznie zawiadomić o tym Policję lub prokuratora,
  • osoby będące świadkami przemocy w rodzinie powinny zawiadomić o tym Policję, prokuratora lub inny podmiot działający na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
  • Dla przypomnienia warto wskazać, że przemoc w rodzinie, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 218) oznacza jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Jeśli doznajesz przemocy w rodzinie, nie obawiaj się skorzystać z wymienionych wyżej form pomocy Policji. Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji, dzielnicowym lub powiadom odpowiednie służby!

Nie pozostawaj obojętny!

Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, powiadom odpowiednie służby!