Wizualizacja ostatniego pawilonu C-G po modernizacji

i

Autor: Michał Stryjski

Chorzów.

Kosmiczny pawilon dawnego OPT zostanie uratowany. Wydzierżawi go nie kto inny, jak Maciej Franta

W 2017 roku spodki, czyli pawilony A należące do dawnego Ośrodka Postępu Technicznego zostały wyburzone. Pamiątką OPT pozostał ostatni pawilon C-G, który z upływem lat niszczał. Podczas sesji Rady Miasta chorzowscy radni przystali na wydzierżawienie ostatniego pawilonu. Modernizacji obiektu postanowił podjąć się architekt Maciej Franta.

Pawilon C-G dawnego OPT w Chorzowie nie zostanie wyburzony

26 października radni z Chorzowa zadecydowali. Ostatni Pawilon C-G dawnego Ośrodka Postępu Technicznego zostanie uratowany. Z pomysłem wydzierżawienia do władz Chorzowa zwróciła się pracownia Franta Group, należąca do chorzowskiego architekta Macieja Franty. W pierwszym kwartale 2022 roku urząd przeprowadził ekspertyzę, z której wynika, że dach Pawilonu nie nadaje się do remontu i wymagana jest jego wymiana. Władze miasta chciały przekazać obiekt Parkowi Śląskiemu, który odmówił przejęcia obiektu.

Chcemy odzyskać ten obiekt. Zamierzamy wprowadzić w nim nową wartość, poszukać dla niego ciekawych funkcji - po prostu stworzyć ciekawe miejsce na mapie Chorzowa. Priorytetem naszej pracowni jest uchronienie od zniszczenia kosmicznego pawilonu, który moim zdaniem jest najbardziej wartościową i innowacyjną częścią architektury Górnego Śląska - podkreśla Maciej Franta, właściciel pracowni Franta Group.

Jak podkreśla Franta, po przeprowadzeniu remontu w Pawilonie prawdopodobnie powstanie kreatywna pracownia architektoniczna. Znajdzie się także miejsce na działalność edukacyjną oraz komercyjną. Niewykluczone, że uruchomiona zostanie tam kawiarnia lub inny rodzaj działalności gastronomicznej. Chorzowski architekt przyznaje też, że obiekt ma dla niego wartość sentymentalną. Jeden z projektantów - Jerzy Gottfried współpracował z jego dziadkiem, dzięki czemu Maciej Franta znał go osobiście.

Właściciel pracowni dodaje, że dzierżawa reliktu dawnego OPT przez Frana Group jest "pstryczkiem" dla Parku Śląskiego, który odmówił jego przejęcia. Zdaniem Franty park nie tylko zaniedbał temat dawnego OPT, ale także restauracji Parkowej, która w maju 2023 r. została wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego, wówczas dyrekcja parku rozważała odwołanie od decyzji.

Technologicznie rozwinięty ośrodek z kosmicznymi wystawami

Dawny Ośrodek Postępu Technicznego mieści się w Chorzowie na granicy z Katowicami i Siemianowicami. Otwarto go w 1961 roku. Jego symbolem w latach świetności były trzy spodki przypominające talerze UFO (wyburzono je w 2017 roku). Zajmował powierzchnię około 10 hektarów. Budowa części pawilonów trwała aż do połowy lat 60. Przez wiele lat cały kompleks był jednym z głównych ośrodków wystawowych nawiązujących do rozwijającego się technologicznie Śląska. Każdy z obiektów stanowił eksperymentalną i innowacyjną konstrukcję, która do dziś przykuwa oko niejednego przechodnia. Autorami ich projektów byli wybitni architekci: Jerzy Gottfried, Henryk Buszko, Aleksander Franta i Zygmunt Winnicki.

Ośrodek Postępu Technicznego  miał być placówką informacyjno-naukową, organizującą pokazy, prelekcje, wystawy handlowe i targi. W 1972 roku na jego terenie odbyła się wystawa kosmiczna, podczas której zaprezentowano m.in. model kosmodromu Bajkonur, statek Sojuz, pojazd księżycowy Łunochod oraz próbkę gruntu przywiezioną ze Srebrnego Globu. Gościem specjalnym był Aleksiej Jelisiejew, który Ziemię opuścił trzykrotnie. Wtedy, w przeciągu tygodnia wystawę odwiedziło około 150 tysięcy osób, a w ciągu miesiąca do Chorzowa zajechało się ok. 800 tysięcy osób.

Obecnie Pawilon C-G jest ostatnim śladem po dawnym OPT. Jego konstrukcja opiera się na 20-metrowych wspornikach, pomiędzy którymi zawieszono dach na stalowych linach. Przez wiele lat obiekt popadał w ruinę. Jego poszycie w wielu miejscach jest zarwane, przez co dochodzi do przecieków. Szyby budynku częściowo zostały powybijane.