Koronawirus na Śląsku. 70 procent zakażeń to brytyjski wariant wirusa. Dlatego tak wiele ludzi trafiło do szpitala

2021-03-23 12:16
Koronawirus na Śląsku. 70 procent zakażeń to brytyjski wariant wirusa. Dlatego tak wiele ludzi trafiło do szpitala
Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

Już niemal 70 proc. próbek pobranych od chorych na COVID-19 i przebadanych przez naukowców z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zawiera wariant brytyjski koronawirusa. Ten wariant wirusa odpowiada za cięższy przebieg choroby COVID-19.

Koronawirus na Śląsku. 70 procent zakażeń to wariant brytyjski

- Badane próbki pochodziły od hospitalizowanych pacjentów z województwa śląskiego. Uzyskane dane potwierdzają dotychczasowe spostrzeżenia naukowców badających tę odmianę - wariant B.1.1.7, zwany brytyjskim, rozprzestrzenia się szybciej niż inne dotychczas znane. Najnowsze dane wskazują, że może być też odpowiedzialny za cięższy przebieg choroby – powiedziała we wtorek koordynatorka projektu i zastępczyni kierownika Laboratorium Genetycznego Gyncentrum Emilia Morawiec.

Laboratorium sekwencjonuje warianty wirusa SARS-CoV-2 w populacji regionu śląskiego. Na pobranych w marcu 40 próbek wariant brytyjski był obecny w 27.

Projekt realizowany przez Laboratorium Genetyczne Gyncentrum zakłada, że sekwencjonowaniu zostanie poddanych 1500 próbek pochodzących od pacjentów z COVID-19. Pozwoli to ustalić, z jakimi mutacjami mamy do czynienia na tym terenie, skąd dotarły, a także, w jaki sposób oraz z jakimi sekwencjami się "wymieszały".

We wtorek, 23 marca w województwie śląskim potwierdzono 2023 nowe zakażenia województwie śląskim.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus w Polsce. Ile dzisiaj zakażeń? Oto najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia [RAPORT 23.03.2021]

Raport z Anteny 23.03
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE