Kopalnie Polskiej Grupy Górniczej wróciły do normalnej pracy. Spółka informuje o głębokim kryzysie

i

Autor: pixabay.com

Kopalnie Polskiej Grupy Górniczej wróciły do normalnej pracy. Spółka informuje o "głębokim kryzysie"

2020-07-06 9:30

Polska Grupa Górnicza poinformowała, że od poniedziałku 6 lipca wszystkie kopalnie spółki, które ze względu na pandemię koronawirusa wstrzymały wydobycie, wróciły już do normalnej pracy. Jednocześnie PGG informuje o "głębokim kryzysie". Szczegóły na slask.eska.pl.

Kopalnie PGG wznawiają wydobycie po trzytygodniowej przerwie

Polska Grupa Górnicza poinformowała, że od poniedziałku, 6 lipca do normalnej pracy wracają wszystkie kopalnie Polskiej Grupy Górniczej S.A., w których na trzy tygodnie wstrzymano produkcję z powodu pandemii. Podczas przestoju w kopalniach tych prowadzono wszelkie niezbędne prace zabezpieczające, które pozwolą na płynne rozpoczęcie wydobycia po przerwie.

Przerwa w wydobyciu dotyczyła 10 zakładów górniczych PGG:

  • Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych,
  • Piast w Bieruniu,
  • Ziemowit w Lędzinach,
  • Halemba i Pokój w Rudzie Śląskiej,
  • Chwałowice w Rybniku,
  • Marcel w Radlinie,
  • Rydułtowy w Rydułtowach,
  • Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach,
  • Wujek w Katowicach.

ZOBACZ także: Śląskie. Zjawiskowe Obłoki Srebrzyste na niebie. Pięknie to wygląda! Zobaczcie [GALERIA]

PGG przedstawiło plan funkcjonowania przez najbliższe trzy miesiące. Kryzys jest "głęboki"

Tuż przed wznowieniem wydobycia w kopalniach PGG przedstawiło plan operacyjny na trzeci kwartał 2020 r., który zakłada m. in. utrzymanie pięciodniowego tygodnia pracy we wszystkich kopalniach Polskiej Grupy Górniczej S.A. oraz utrzymanie poziomu produkcji, robót przygotowawczych i inwestycji pozwalających na bezpieczne funkcjonowanie spółki.

- Podobnie jak wszystkie firmy sektora, PGG S.A. funkcjonuje w warunkach rozległego i głębokiego kryzysu wywołanego pandemią Covid-19. Dzięki masowemu programowi badań przesiewowych i rygorystycznym środkom ostrożności (ze wstrzymaniem produkcji włącznie) zagrożenie udało się opanować. Epidemia w Polskiej Grupie Górniczej S.A. szybko wygasa. Według stanu na poniedziałek 6 lipca w spółce wyzdrowiało już 88 proc. pracowników. Codziennie rośnie liczba tzw. ozdrowieńców, którzy mogą bezpiecznie wrócić do pracy - czytamy w komunikacie Polskiej Grupie Górniczej.

Sonda
Czy kopalnie na Śląsku powinny być zamykane?

Jeśli chodzi o sytuację epidemiczną w kopalniach to w wielu oddziałach PGG S.A. odsetek ozdrowieńców zbliża się o stu procent, np. w kopalni Sośnica wynosi 99 proc. w kopalni Murcki-Staszic - 96 proc.), w Ruchu Jankowice kopalni ROW - także 96 proc.

- O sukcesie w opanowaniu trudnej sytuacji epidemicznej zdecydowały przede wszystkim testy przesiewowe na skalę bez precedensu w Unii Europejskiej wśród pracowników jednej firmy. W PGG S.A. od pierwszych dni maja wykonanych zostało (łącznie w dwóch turach) aż 50641 takich badań. W ramach prewencji zdrowia pracowników zarząd zadecydował o sfinansowaniu przez spółkę m.in. zakupu nowoczesnych aparatów diagnostycznych dla laboratorium przy wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Katowicach. Jego przepustowość zwiększy się nawet do 2 tys. testów na dobę i pozwoli na błyskawiczne przebadanie załóg kopalń PGG S.A. w razie nadejścia kolejnych fal zagrożenia Covid-19 - chwali się Polska Grupa Górnicza.

Otwarcie tężni solankowej w Gliwicach