Kolejowy absurd na Śląsku. Za kilka minut jazdy zapłacisz 150 zł

i

Autor: Archiwum Kolejowy absurd na Śląsku. Za kilka minut jazdy zapłacisz 150 zł

Kolejowy absurd na Śląsku. Za kilka minut jazdy zapłacisz 150 zł

2022-09-29 13:28

Najdroższy bilet kolejowy w Polsce kosztuje 150 zł za 6 minut jazdy. W czasie pandemii Koleje Śląskie zawiesiły niektóre połączenia kolejowe. Przede wszystkim zniknęła trasa łącząca Katowice z Bohuminem. Efekt? kosztowny przejazd przez granicę z Czechami. Dlatego powstała petycja o przywrócenie przez Koleje Śląskie dawnego połączenia.

Koleje Śląskie w 2016 roku wznowiły połączenie pomiędzy Katowicami a czeskim Bohuminem. Trasa biegła przez Chałupki. Restrykcje wprowadzone przez COVID-19 sprawiły jednak, że wiele tras zostało zawieszonych, w tym właśnie trasa do Bohumina. Teraz powstała petycja o przywrócenie tej trasy. Powód jest prosty - za kilkuminutowy przejazd pociągiem z Chałupek na czeską stronę trzeba zapłacić sporo pieniędzy. Alternatywą dla mieszkańców Chałupek jest pendolino. 6 minut podróży może kosztować 70, 90 zł (jeśli ma się szczęście i kupi w promocji) albo nawet 150 zł w regularniej sprzedaży.

W związku z tak absurdalnie wysoką ceną za kilkuminutowy przejazd powstała petycja o przywrócenie przez Koleje Śląskie połączenia pomiędzy Katowicami a czeskim Bohuminem. W petycji jej autorzy piszą o tym, dlaczego Koleje Śląskie zlikwidowały te połączenie. Wśród argumentów za usunięciem połączenia przedstawianych przez Koleje Śląskie pojawiają się: niewystarczające uwarunkowania techniczne, wymagania dotyczące znajomości języka czeskiego przez maszynistów, mnogość połączeń międzynarodowych uruchamianych przez spółkę PKP Intercity na tej samej trasie oraz niska frekwencja podróżnych na wspomnianym odcinku.

Jesteśmy zdania, że problemy te nie przekreślają możliwości wznowienia połączenia - piszą autorzy petycji.

Przywrócenie tego połączenia przez Koleje Śląskie jest ważne z kilku powodów. - Przede wszystkim stacja ta stanowi ważny węzeł przesiadkowy, z którego korzystają osoby podróżujące w kierunku Brna, Pragi, Niemiec, Austrii, Węgier czy Słowacji - a także Polski. Regionalna linia łącząca Katowice z Boguminem i oferująca łatwą przesiadkę do Ostrawy stanowi ważne uzupełnienie siatki połączeń kolejowych na Śląsku - czytamy w petycji. 

Ponadto dobrze funkcjonujące pociągi mogą również stanowić alternatywę dla polskich pracowników zatrudnionych w Czechach, a także ułatwiać kontakty z mniejszością polską żyjącą na Śląsku Cieszyńskim. Wracając jednak do alternatywnych wobec Kolei Śląskich przewoźników, warto zwrócić uwagę na to, że bilety transgraniczne oferowane przez PKP Intercity nie są atrakcyjne cenowo, a nieliczne oferty promocyjne są dostępne wyłącznie z wyprzedzeniem w kasach na terenie Polski i nadal są kilkukrotnie droższe niż w przypadku połączenia regionalnego. Warto również podkreślić, że wraz z likwidacją odcinka transgranicznego Chałupki - Bogumin znacząco pogorszyła się komunikacja między Katowicami a Ostrawą, która pełni ważną rolę w życiu osobistymi, zawodowym, naukowym i kulturalnym mieszkańców regionu.

Petycję w sprawie przywrócenia przez Koleje Śląskie połączenia między Katowicami a Bohuminem możecie podpisać TUTAJ