Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Agnieszka Majnusz

Katowiczanie po raz kolejny posprzątają swoje miasto. Rusza akcja SprzątaMy dzielnice

2021-03-29 10:05

Rusza kolejna edycja akcji SprzątaMy dzielnice. Do tej pory katowiczanie posprzątali m.in. Alpy Wełnowieckie, Dolinę Trzech Stawów, Dolinę Ślepiotki i lasy w Giszowcu czy Ligocie. Teraz pora na kolejne miejsca.

– Katowice są jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce. Prawie połowa naszego miasta to tereny zielone – parki, lasy, skwery. Mamy także piękną architekturę i dzielnice o różnym charakterze. Jednak abyśmy mogli cieszyć się ze spędzania czasu w tych miejscach musimy wszyscy także o nie dbać. Dlatego zachęcam do włączenia się do akcji, w której każdy z mieszkańców może zadbać o Katowice – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Akcja SprząMy Dzielnice trwa od 2018 roku i jest podzielona na trzy etapy.

Tereny do posprzątania mieszkańcy mogą zgłaszać od 26 marca do 4 kwietnia. Później Stowarzyszenie Wolnej Herbaty wybierze dwadzieścia propozycji, na które będzie można głosować. A w maju i czerwcu katowiczanie posprzątają pięć miejsc z największą liczbą głosów.

- W organizowanych przez nas akcjach sprzątania wzięło dotąd udział 630 osób. Dzięki dużemu zainteresowaniu mieszkańców oraz zaangażowaniu miasta w ciągu trzech lat zebraliśmy 34 kontenery odpadów i 2182 worki śmieci. Policzyliśmy, że uporządkowaliśmy w ten sposób teren wielkości 135 boisk piłkarskich a oddanie samych tylko opakowań szklanych do recyklingu (661 worków) pozwoliło nam zaoszczędzić taką ilość energii elektrycznej, która wystarczyłaby na 16 lat ciągłej pracy lodówki. Do wyprodukowania takiej ilości energii musielibyśmy spalić 11 ton węgla! – mówi Olaf Józefoski, prezes Stowarzyszenia Wolnej Herbaty.

SprzątaMy dzielnice to nie tylko okazja do integracji i przywrócenia dawnego blasku miejskim terenom, ale też edukacja.

W czasie akcji katowiczanie dowiadują się jak ograniczyć produkcję odpadów i jak prawidłowo segregować śmieci. Organizatorzy zachęcają też do picia kranówki zamiast wody w plastikowych butelkach.

– Każdego roku przeciętny Polak wytwarza ok. 315 kg odpadów komunalnych, z czego tylko około 30 proc. jest poddawane recyklingowi. Chociaż sytuacja ulega poprawie wciąż jest bardzo wiele do zrobienia. Szczególnie martwi nas sytuacja, gdy odpady są porzucane w lasach i na terenach zielonych, gdyż nie tylko źle to wygląda, ale także stanowi realne zagrożenie dla środowiska i zwierząt. Wiele odpadów, zwłaszcza sprzęt elektroniczny i opony, podczas rozkładu wytwarzają toksyny zatruwające otoczenie – mówi Ewa Witkiewicz, autorka publikacji „Roślinna kuchnia Zero Waste”.

Propozycje miejsc do posprzątania w tym roku możecie zgłaszać do 4 kwietnia na facebookowym wydarzeniu SprzątaMy dzielnice lub mailowo na adres: [email protected]

Tym razem bez grilla czy ogniska.

Podobnie jak rok temu z powodu pandemii koronawirusa, po sprzątaniu nie będzie spotkania integracyjnego przy grillu czy ognisku. Uczestnicy akcji mogą jednak liczyć na drobny poczęstunek.

HARMONOGRA AKCJI:

  1. Zgłaszanie miejsc: 26 marca - 4 kwietnia
  2. Etap głosowania: 9 kwietnia – 25 kwietnia
  3. Akcje sprzątania:
  • 8 maja
  • 15 maja
  • 22 maja
  • 29 maja
  • 5 czerwca

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!