Katowice: Wydział Uprawnień Komunikacyjnych ma nowe rozwiązania dla mieszkańców. Koniec z gigantycznymi kolejkami?

2020-02-24 12:26
Katowice: Wydział Uprawnień Komunikacyjnych ma nowe rozwiązania dla mieszkańców. Koniec z gigantycznymi kolejkami?
Autor: Google maps

Poczekalnia, kolejkomaty a w przyszłości płatny parking mają ułatwić pracę w wydziale komunikacji w Katowicach. Przy Francuskiej 70 nastąpiły już zmiany, ale będą kolejne. Urzędnicy zachęcają też do korzystania z internetu, ponieważ właśnie tam można zarezerwować wcześniej wizytę, aby zarejestrować pojazd.

Pracujemy także nad wprowadzeniem nowej polityki parkingowej przy ul. Francuskiej 70. Chcemy, by mieszkańcy, którzy załatwiają swoje sprawy w Wydziale Uprawnień Komunikacyjnych nie musieli się martwić o miejsce parkingowe – w końcu obsługujemy kierowców. Dlatego pracujemy nad tym, by wprowadzić opłaty za parkowanie w tym rejonie, przy czym mieszkańcy załatwiający swoje sprawy w urzędzie będą mogli na podstawie biletu z systemu kolejkowego parkować bezpłatnie do 3 godzin – mówi Jerzy Woźniak, wiceprezydent Katowic.

Takie rozwiązanie wymaga reorganizacji parkingu – w tym także montażu szlabanów. Natomiast pozwoli zabezpieczyć miejsca dla mieszkańców, którzy muszą swoje sprawy załatwić w urzędzie, a ograniczy parkowanie osób pracujących w okolicznych biurowcach. Nowa polityka parkingowa, jak również rozwiązanie parkingowe przy Wydziale Uprawnień Komunikacyjnych ma zostać wdrożone jeszcze w tym roku.

Jednocześnie w Katowicach możliwe jest internetowe zarezerwowania wizyty, aby zarejestrować pojazd, bo właśnie to jest najczęstszy powód wizyt w Wydziale Uprawnień Komunikacyjnych.

- Najwięcej spraw załatwianych w Wydziale Uprawnień Komunikacyjnych w 2019 roku dotyczyło rejestracji pojazdów, bo ponad 214 tys. Przygotowując podsumowanie warto także podkreślić, że wykonujemy wiele dodatkowych zadań jako miasto wojewódzkie. Przykładem jest prowadzenie ewidencji tablic indywidualnych dla województwa śląskiego, których w 2019 roku wpisano do rejestru ponad 1400, z czego tylko 157 dla katowiczan – mówi Beatrycze Szymecka, naczelnik wydziału uprawnień komunikacyjnych i dodaje, że wartymi uwagi są dane również o ilości zarejestrowanych pojazdów. W 2018 roku było to ponad 303 tys. pojazdów, a w 2019 już 311,7 tys. pojazdów, przy czym w 2018 mieliśmy w Katowicach tylko 89 pojazdów o napędzie elektrycznym, w roku ubiegłym 171.

Aby zarezerwować termin dla zarejestrowania pojazdu wystarczy wejść na stronę: https://iflow.umk.um.katowice.pl/calendar/10 - uzupełniając prosty formularz, wybrać dogodny dla nas termin. Przychodząc w wybranym przez siebie terminie do Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych przed zaplanowana godziną wystarczy odebrać bilet, który weryfikowany jest przez biletomat na podstawie naszych danych podanych podczas weryfikacji.

Największą liczbę interesantów, którzy chcieliby załatwić swoją sprawę w Wydziale Uprawnień Komunikacyjnych urzędnicy zaobserwowali w godzinach 7:30-8:00, tj. po otwarciu wydziału. Taki stan utrzymuje się do godziny 13:00.

W przypadku chwilowego braku „biletów” do pobrania, biletomat zwalnia nowe terminy po załatwieniu sprawy na „okienku”.

Przewidywany czas obsługi:

- rejestracja pojazdu: 30 minut,

- zmiany w dowodzie rej.: 15 minut

- zgłoszenie zbycia/nabycia: 7 minut

- odbiór dowodu rejestracyjnego: 7 minut.

Pokój gier w Katowicach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE