Katowice: ul. Tylna Mariacka do końca roku będzie wyłączona z ruchu

2022-12-15 8:11
Parking automatyczny w Katowicach
Autor: UM Katowice

Urząd Miasta Katowice informuje, że od 15 do 31 grudnia 2022 r. z ruchu będzie wyłączona ulica Tylna Mariacka. Wszystko z powodu montażu pierwszego w Polsce publicznego parkingu automatycznego.

Wyłączenie z ruchu ulicy Tylnej Mariackiej potrwa do końca 2022 r. W godzinach 7.00 – 19.00 zamknięta będzie jezdnia i część chodnika sąsiadującego z montowanym parkingiem. - Jest to konieczne ze względu na zasięg stref niebezpiecznych pracy żurawi - podkreślają katowiccy urzędnicy.

Pierwszy w Polsce publiczny parking automatyczny

Montowany parking na ulicy Tylnej Mariackiej w Katowicach jest pierwszym publicznym parkingiem tego typu w Polsce.

Składają się na niego dwa zespoły – większy z 12 maszynami oraz mniejszy, zbudowany z 8 maszyn. W obu zespołach zmieści się łącznie 240 pojazdów. Ich działanie polega na wykorzystywaniu systemu rotacyjnych dźwigów i przechowywania pojazdów na przeznaczonych do tego platformach. Są one umieszczone jedna nad drugą, a w zestawie o wysokości 17 metrów mieści się aż 6 poziomów, na których mogą być ustawione pojazdy. - informują urzędnicy.

Automatyczny parking w Katowicach za 23 mln zł

Pod koniec listopada zamontowano ostatnią z 20 konstrukcji. Do zamontowanych już części domontowane zostaną pozostałe elementy, takie jak:

  • platformy,
  • specjalny osprzęt,
  • światła ostrzegawcze,
  • czujniki bezpieczeństwa.

Co ciekawe, dzięki swoim wymiarom zespoły maszyn mogą działać jak ekrany akustyczne, ograniczające przedostawanie się dźwięków pociągów do tej części śródmieścia. - dodają urzędnicy.

Wartość tej inwestycji wynosi prawie 23 mln złotych.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE