Katowice stworzyły własną tarczę antykryzysową. Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji mogą liczyć na pomoc

2020-03-31 13:58 Dariusz Brombosz
Katowixe pomoc
Autor: www.pixabay.com

Władze Katowic ogłosiły Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy. Zakłada on, że o zwolnienie z czynszu mogą ubiegać się firmy zamknięte oraz te, które ze względu na pandemię koronawirusa nie mają klientów. , Na 50 procentowy rabat może liczyć reszta biznesmenów. Zwolnieni z opłat za dzierżawę będą mogli liczyć kupcy z miejskich targowisk. A to tylko niektóre z propozycji władz miasta.

Kulminacja zakażeń koronawirusem przed nami. Tymczasem obostrzenia związane z pandemią wykańczają lokalnych przedsiębiorców. W najgorszej sytuacji są ci, którzy z powodu szalejącego wirusa musieli zamknąć swoje firmy przed klientami. W dramatycznej sytuacji już teraz są fryzjerzy, makijażystki, kosmetyczki, branża gastronomiczna czy hotelarska. Niemal codziennie do tej listy dochodzą kolejne zawody.

Miasto Katowice postanowiło wspomóc przedsiębiorców działających w stolicy Górnego Śląska. Marcin Krupa, Prezydent Miasta ogłosił Pakiet pomocowy. – Wszyscy, którzy zawiesili, albo ograniczyli działalność ze względu na trwającą pandemię koronawirusa mogą liczyć na pomoc miasta- zapewnia Prezydent Miasta Katowice.

Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach jest przekonany, że to pakiet, który śmiało można nazwać samorządową tarczą antykryzysową.


Pakiet został podzielony na pięć filarów. Z pierwszego skorzystają najemcy lokali użytkowych będących własnością miasta. To aż 1020 firm. Zostaną zwolnieni z czynszu firm. Pod warunkiem, że musiały zawiesić działalność, albo zamknęły ją za względu na brak klientów.

Drugi filar to pomoc dla kupców z miejskich targowisk. Jeśli zawiesili działalność, to mogą liczyć na całkowite otrzymają zwolnienie z opłat czynszowych, a przez trzy miesiące po wznowieniu działalności będzie to 50 proc. zwolnienie z opłat. Trzeci filar dotyczy podatków od nieruchomości i od środków transportu oraz opłat śmieciowych. Podatku od nieruchomości od kwietnia do czerwca nie zapłacą ci przedsiębiorcy, którzy mają zakaz prowadzenia działalności. W ramach czwartego filaru firmy poszkodowane przez epidemię będą mogli pozyskać pomoc doradczą w zakresie prawa, finansów i gospodarki. Mogą też liczyć na pomoc psychologów i doradców z branży HR.

W piątym filarze miasto apeluje do rządu o wprowadzenie kilku zmian ważnych dla przedsiębiorców – Prosimy o zwrot podatku VAT dla firm w 14, a nie 60 dni, tak abyśmy po pandemii mieli jeszcze z kim rozmawiać- mówi Marci Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

W Katowicach jest blisko 50 tys. firm, z czego aż ponad 90 procent z nich to mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób. Wiele z nich bez szybkiej pomocy czeka bankructwo.

Katowice podczas kwarantanny

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.