Staw Kozubek w Katowicach

i

Autor: KAW (UM Katowice) Staw Kozubek na pograniczu Katowic i Chorzowa przejdzie gruntową metamorfozę

Katowice. Rewitalizacja stawu Kozubek coraz bliżej, miasto wybierze wykonawcę

Zakład Zieleni Miejskiej otworzył oferty w przetargu na rewitalizację Stawu Kozubek. Jest z czego wybierać: wpłynęło aż trzynaście zgłoszeń, z czego pięć mieści się w zakładanym przez miasto budżecie.

Przypomnijmy: staw Kozubek leży na granicy Osiedla Witosa, Załęża oraz chorzowskiej dzielnicy Batory, na terenie należącym dawniej do Kopalni Kleofas. Na długie lata popadł w niepamięć i dopiero radny Krzysztof Kraus przypomniał o jego istnieniu.

Projekt jego autorstwa pt. "Przywróćmy światu Staw Kozubek w Katowicach" wygrał w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Za realizacją zagłosowało ponad 8 tys. mieszkańców. Przedsięwzięcie, ze względu na swoją dużą skalę, sklasyfikowano jako zadanie o charakterze dwuletnim.

Najpierw miasto wykonało dokumentację projektową, inwentaryzację przyrodniczą i uzyskało pozwolenie na budowę. Dopiero wówczas Zakład Zieleni Miejskiej mógł ogłosić przetarg na rewitalizację przestrzeni wokół stawu Kozubek.

Do przetargu na rewitalizację stawu Kozubek wpłynęło 13 ofert

Wczoraj (7 grudnia) upłynął czas składania ofert. Tym razem miasto ma z czego wybierać. Do przetargu zgłosiło się 13 wykonawców, z czego 5 złożyło oferty mieszczące się w zakładanym budżecie miasta (nieco ponad 1,77 mln). Tymczasem najdroższe oferty sięgają 2,6 mln zł.

Najszybciej, bo w ciągu 24 tygodni, projekt zobowiązuje się wykonać konsorcjum firm PRO SEKO SEBASTIAN ORŁOWSKI i HAZET BUDOWNICTWO. Zrobi to za kwotę 1 713 749,67 zł. Tymczasem najmniej życzy sobie firma PRO-MB Michał Bil z Chorzowa, która wyceniła prace na 1 480 353,71 zł i zobowiązała się wykonać je w czasie 25 tygodni.

Teraz Zakład Zieleni Miejskiej oceni oferty pod względem formalno-prawnym. Potem wybierze wykonawcę, z którym podpisze umowę.

Już w przyszłym roku staw Kozubek zostanie oddany mieszkańcom

Wybrany wykonawca zacznie od rozbiórki znajdujących się tam nawierzchni szutrowych, podkładów kolejowych i płyt betonowych. Teren wokół musi zostać oczyszczony z resztek gruzu, szkła oraz innych zanieczyszczeń. Uprzątnięta zostanie też przestrzeń w głąb zbiornika, do 5 m od brzegu.

Prace powinny zakończyć się w przyszłym roku. Docelowo inwestycja ma być przyjazna osobom niewidomym i niedowidzących – w planach jest wybudowanie ścieżki dla pieszych wyposażonej w kontrastową, szeroką na 40 cm linię prowadzącą dla osób niewidomych oraz niedowidzących. Wokół niej znajdą się strefy z urządzeniami przeznaczonymi do trenowania oraz do zabawy dla dzieci.

Elementem wyróżniającym terenu ma być taras, który będzie tuż przy zbiorniku i będzie miał powierzchnię 100 metrów kwadratowych. Znajdą się na nim leżaki, ławki, stojaki na rowery i kosze. Cała przestrzeń parku zyska także nowe oświetlenie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE