Smog w Katowicach

i

Autor: Uniwersytet Śląski

Katowice najbardziej toksycznym miastem Europy. Jakość powietrza jest fatalna

Dane dotyczące jakości powietrza nie pozostawiają złudzeń. Katowice są najbardziej toksycznym dużym miastem w Europie. Wskaźnik dotyczące dobowego stężenia pyłu zawieszonego PM 2,5 wynosi aż 26,34 mmg/m3 a to oznacza, że przekracza prawie dwukrotnie dopuszczalne normy ustalone przez WHO.

Województwo śląskie to jeden z regionów w Polsce gdzie jakość powietrza od jesieni do wiosny jest fatalna. Ma to związek z ogromną liczbą samochodów, a przede wszystkim piecami na węgiel, które ogrzewają nasze domy. Wśród największych miast w Katowice zyskały niechlubny tytuł najbardziej toksycznego miasta Europy. W zestawieniu danych z 275 miast na świecie stolica Górnego Śląska znalazła się na 42. miejscu.

Jakość powietrza

Pomimo dużej koncentracji ludności, Europa ma szczęście do stosunkowo dobrego poziomu jakości powietrza. Jednak Polska zajmuje niską pozycję w europejskim indeksie jakości powietrza, przekraczając 3,8-krotnie średnioroczne stężenia PM2,5 (μg/m³) Światowej Organizacji Zdrowia.

Wielu z nas myśli bardziej o wpływie, jaki mamy na otaczające nas środowisko, a jakość powietrza i poziom zanieczyszczeń w środowiskach miejskich to często rozważany aspekt zmian klimatycznych, który może mieć również bezpośredni wpływ na nasze zdrowie.

Mając to na uwadze, Forbes Advisor chciał ustalić, w których europejskich miastach atmosfera jest najbardziej toksyczna i gdzie wśród nich plasują się polskie miasta.

Katowice na liście toksycznych miast

Katowice znalazły się na pierwszym miejscu pod względem toksyczności w Europie. Jak pokazują dane, stężenie pyłu zawieszonego PM2.5 w Katowicach jest najgorsze w Europie i wynosi 26,34 mmg/m3 mimo że miasto posiada mniej elektrowni emitujących zanieczyszczenia niż na przykład Düsseldorf.

Dla porównania to niemieckie miasto znalazło się na 2. miejscu w Europie i 72. miejscu na świecie. Düsseldorf ma drugą największą liczbę zanieczyszczających elektrowni spośród wszystkich miast objętych badaniem (49), jedynie São Paulo ma ich więcej (119).

10 najbardziej toksycznych miast w Europie

10 najbardziej toksycznych miast w Europie

i

Autor: Marcin Twaróg

Katowice najbardziej zanieczyszczonym miastem. Skąd taki wynik?

Dane, które pokazują toksyczne Katowice, zostały zebrane z powszechnie dostępnych źródeł.

Forbes Advisor przeprowadził to badanie w celu zidentyfikowania najbardziej toksycznych miast na świecie, w których można by mieszkać. Czynniki brane pod uwagę w tym badaniu obejmują stężenie drobnego pyłu zawieszonego w powietrzu (PM2,5), średnie dawki stosowania pestycydów oraz liczbę zanieczyszczających elektrowni w bliskiej odległości od każdego miasta.

Geokodowana lista ponad 2500 miast została zebrana z zestawu danych Natural Earth Populated Places, w tym stolic regionalnych i krajowych oraz alternatywnych stolic. Do określenia zasięgu oddziaływania czynników zanieczyszczających zastosowano promień 40 km od środka ciężkości każdego miasta.

Obszerna baza danych zawierająca ponad 35 000 geokodowanych elektrowni, zebrana z World Resource Institute, została przestrzennie połączona z buforowanymi granicami miast, aby określić liczbę zanieczyszczających elektrowni w promieniu 40 km od każdego miasta. Typy elektrowni ograniczały się do węgla, gazu, ropy naftowej, koksu ponaftowego i odpadów.

Globalne siatki pestycydów o rozdzielczości przestrzennej ~10KM zebrano z Centrum Danych i Zastosowań Społeczno-Ekonomicznych (SEDAC). Dawki stosowania pestycydów (APR) w 20 najbardziej rozpowszechnionych aktywnych składnikach pestycydów dla 10 klas upraw zostały przestrzennie połączone z buforowanymi granicami miasta. Następnie obliczono całkowite APR pestycydów na gram na hektar.

Z systemu SEDAC zebrano roczne, siatkowe stężenia drobnego pyłu zawieszonego (PM2,5) na globalnym poziomie powierzchni (w mikrogramach na metr sześcienny) i przestrzennie połączono je z buforowanymi geometriami miast. Następnie obliczono średnie stężenia PM2,5 dla każdego miasta.

Wreszcie, miasta ograniczono do tych, które mają co najmniej 1 000 000 mieszkańców w bliskim sąsiedztwie, a znormalizowany wynik indeksu obliczono, biorąc pod uwagę stężenia PM2,5, dawki stosowania pestycydów i elektrownie znajdujące się w bliskim sąsiedztwie.

Walka ze smogiem

Co wynika z danych o jakości powietrza

W opracowaniu znalazło się kilka ciekawostek dotyczących zanieczyszczeń powietrza oraz ich źródeł

  1. Singapur ma najwyższy wynik toksyczności spośród wszystkich miast ogółem (9,31/10).
  2. Chiny mają najwięcej toksycznych miast spośród wszystkich analizowanych krajów - 31, co stanowi 11,27% wszystkich miast objętych danymi.
  3. Na drugim miejscu jest Brazylia z 17 miastami (6,18%), a na trzecim Indie z 12 (4,36%).
  4. Auckland ma najniższy ogólny wynik toksyczności ze wszystkich miast w ramach danych, z 0,77.
  5. São Paulo ma 119 zanieczyszczających elektrowni w promieniu 40 km od centrum miasta, najwięcej ze wszystkich miast w zestawieniu.