Katowice: Do miasta wpłynęło pięć ofert na budowę nowego stadionu miejskiego [WIZUALIZACJE]

2021-04-16 13:30

Samorząd Katowic otrzymał pięć ofert w przetargu na budowę stadionu piłkarskiego wraz z częścią kompleksu sportowego, w skład którego ma wejść hala do siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej oraz boiska treningowe. Pod kątem inwestycji szacowanej na 230 mln zł miasto m.in. wyemituje obligacje.

Spis treści

  1. Stadion miejski w Katowicach powstanie dzięki kredytowi
  2. Katowice: Ile będzie kosztował nowy stadion miejski?

Zgodnie z informacją opublikowaną w piątek na twitterowym profilu katowickiego magistratu tego dnia otwarto oferty złożone przez pięć firm. Najtańsza jest oferta NDI (205,3 mln zł brutto), kolejne oferty pod względem ceny złożyły:

  • Mostostal Warszawa (260,9 mln zł brutto),
  • Mirbud (264,1 mln zł brutto),
  • Budimex (267,2 mln zł brutto),
  • BPBP (305,8 mln zł brutto).

Obecnie zamawiana jest realizacja pierwszego etapu planowanego w ostatnich latach przez miasto przedsięwzięcia. Etap ten ma objąć stadion piłkarski z widownią na 15 tys. miejsc z przylegającą do niego halą sportową na 3 tys. miejsc oraz dwoma boiskami treningowymi. Na razie nie będą budowane m.in. kolejne boiska treningowe (przewidywano sześć) oraz znaczna część parkingów.

Stadion miejski w Katowicach powstanie dzięki kredytowi

Kompleks ma powstać w pobliżu autostrady A4, po jej południowej stronie, na nieużytkach w zachodniej części miasta. Samorząd przekonuje, że atutem inwestycji jest skomunikowanie, a także możliwość rewitalizacji kolejnego obszaru miasta – w obszarze zbiegu przelotowej ul. Bocheńskiego (miasto chce w przyszłości przedłużyć ją na południe), ul. Upadowej i ul. Załęskiej Hałdy.

Zgodnie z zapowiedziami władz miasta stadion piłkarski z 14 tys. 893 krzesełkami ma służyć zawodnikom klubu piłkarskiego GKS Katowice, a cała infrastruktura - także szkoleniu dzieci i młodzieży oraz zawodnikom innych dyscyplin. W barwach klubu GKS grają piłkarze, piłkarki, siatkarze, hokeiści oraz szachiści.

- Mając na uwadze potrzebę zapewnienia odpowiednich warunków dla szkolenia kadry juniorów – w tym m.in. kilkuset podopiecznych Akademii Piłkarskiej "Młoda GieKSa" – oraz zwiększenie miejskiej bazy sportowej podjąłem decyzję, że stworzymy także dwa pełnowymiarowe boiska treningowe – mówił podczas ogłoszenia przetargu 23 grudnia prezydent miasta Marcin Krupa.

Jak ocenił, ma to być korzystne dla mieszkańców korzystających dziś z obiektów dzielnicowych.

- Obecnie dzielą się oni obiektami z klubami sportowymi. Chcemy, żeby w dzielnicach było więcej czasu na rozgrywki amatorów. Budujemy wielką, wielosekcyjną GieKSę. Dlatego swoje miejsce w kompleksie ma również hala dla siatkarzy, którzy Katowice reprezentują w Plus Lidze – dodał Krupa.

Początkowo miasto planowało budowę całego kompleksu w jednym procesie inwestycyjnym, chcąc zmieścić się w nieco ponad 180 mln zł. Inwestycję podzielono na dwa etapy wobec ubiegłorocznego sporu z projektantem wokół zaproponowanych przezeń kosztów całego oczekiwanego kompleksu (ponad 560 mln zł) i późniejszego poszukiwania możliwości zmniejszenia wydatków.

Raport z anteny 16.04, godz.10

Katowice: Ile będzie kosztował nowy stadion miejski?

Zamawiany teraz etap inwestycji oszacowano na 230 mln zł. Miasto deklarowało wolę możliwie szybkiego przeprowadzenia przetargu, aby roboty rozpocząć w drugiej połowie br. i zakończyć po trzech latach. W drugim etapie powstać mają kolejne cztery boiska treningowe, pole treningowe dla bramkarzy, droga i dodatkowe parkingi – za ponad 40 mln zł.

Finansowanie budowy stadionu było m.in. przedmiotem dyskusji na grudniowej sesji budżetowej rady miasta. Obok przyjęcia kluczowych uchwał finansowych na 2021 r. radni zgodzili się na rezygnację z zaciągnięcia przez miasto 170 mln zł kredytu w Banku Rozwoju Rady Europy. Koncentrująca się na walce z epidemią instytucja nie wyraziła zgody na kredytowanie zaproponowanych przez miasto wydatków.

W zamian większość radnych zaakceptowała wyemitowanie przez miasto w latach 2021–23 obligacji komunalnych na łączną kwotę 150 mln zł. Jak zapisano w uzasadnieniu projektu, emisję zaplanowano „w związku z realizacją zadań wpisanych do wieloletnich przedsięwzięć inwestycyjnych miasta Katowice, celem zabezpieczenia finansowania, w szczególności budowy Stadionu Miejskiego w Katowicach”.

Obecnie projekt wieloletniej prognozy finansowej Katowic przeznacza całość środków z emisji obligacji na finansowanie budowy Stadionu Miejskiego odpowiednio w latach: 2021 - 15 mln, 2022 - 66 mln, 2023 - 69 mln. Pozostałe środki będą pochodziły z budżetu miasta.(PAP)

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE