Katowice: Do miasta wpłynęło pięć ofert na budowę nowego stadionu miejskiego [WIZUALIZACJE]

2021-04-16 13:30

Samorząd Katowic otrzymał pięć ofert w przetargu na budowę stadionu piłkarskiego wraz z częścią kompleksu sportowego, w skład którego ma wejść hala do siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej oraz boiska treningowe. Pod kątem inwestycji szacowanej na 230 mln zł miasto m.in. wyemituje obligacje.

Spis treści

  1. Stadion miejski w Katowicach powstanie dzięki kredytowi
  2. Katowice: Ile będzie kosztował nowy stadion miejski?

Zgodnie z informacją opublikowaną w piątek na twitterowym profilu katowickiego magistratu tego dnia otwarto oferty złożone przez pięć firm. Najtańsza jest oferta NDI (205,3 mln zł brutto), kolejne oferty pod względem ceny złożyły:

  • Mostostal Warszawa (260,9 mln zł brutto),
  • Mirbud (264,1 mln zł brutto),
  • Budimex (267,2 mln zł brutto),
  • BPBP (305,8 mln zł brutto).

Obecnie zamawiana jest realizacja pierwszego etapu planowanego w ostatnich latach przez miasto przedsięwzięcia. Etap ten ma objąć stadion piłkarski z widownią na 15 tys. miejsc z przylegającą do niego halą sportową na 3 tys. miejsc oraz dwoma boiskami treningowymi. Na razie nie będą budowane m.in. kolejne boiska treningowe (przewidywano sześć) oraz znaczna część parkingów.

Stadion miejski w Katowicach powstanie dzięki kredytowi

Kompleks ma powstać w pobliżu autostrady A4, po jej południowej stronie, na nieużytkach w zachodniej części miasta. Samorząd przekonuje, że atutem inwestycji jest skomunikowanie, a także możliwość rewitalizacji kolejnego obszaru miasta – w obszarze zbiegu przelotowej ul. Bocheńskiego (miasto chce w przyszłości przedłużyć ją na południe), ul. Upadowej i ul. Załęskiej Hałdy.

Zgodnie z zapowiedziami władz miasta stadion piłkarski z 14 tys. 893 krzesełkami ma służyć zawodnikom klubu piłkarskiego GKS Katowice, a cała infrastruktura - także szkoleniu dzieci i młodzieży oraz zawodnikom innych dyscyplin. W barwach klubu GKS grają piłkarze, piłkarki, siatkarze, hokeiści oraz szachiści.

- Mając na uwadze potrzebę zapewnienia odpowiednich warunków dla szkolenia kadry juniorów – w tym m.in. kilkuset podopiecznych Akademii Piłkarskiej "Młoda GieKSa" – oraz zwiększenie miejskiej bazy sportowej podjąłem decyzję, że stworzymy także dwa pełnowymiarowe boiska treningowe – mówił podczas ogłoszenia przetargu 23 grudnia prezydent miasta Marcin Krupa.

Jak ocenił, ma to być korzystne dla mieszkańców korzystających dziś z obiektów dzielnicowych.

- Obecnie dzielą się oni obiektami z klubami sportowymi. Chcemy, żeby w dzielnicach było więcej czasu na rozgrywki amatorów. Budujemy wielką, wielosekcyjną GieKSę. Dlatego swoje miejsce w kompleksie ma również hala dla siatkarzy, którzy Katowice reprezentują w Plus Lidze – dodał Krupa.

Początkowo miasto planowało budowę całego kompleksu w jednym procesie inwestycyjnym, chcąc zmieścić się w nieco ponad 180 mln zł. Inwestycję podzielono na dwa etapy wobec ubiegłorocznego sporu z projektantem wokół zaproponowanych przezeń kosztów całego oczekiwanego kompleksu (ponad 560 mln zł) i późniejszego poszukiwania możliwości zmniejszenia wydatków.

Raport z anteny 16.04, godz.10

Katowice: Ile będzie kosztował nowy stadion miejski?

Zamawiany teraz etap inwestycji oszacowano na 230 mln zł. Miasto deklarowało wolę możliwie szybkiego przeprowadzenia przetargu, aby roboty rozpocząć w drugiej połowie br. i zakończyć po trzech latach. W drugim etapie powstać mają kolejne cztery boiska treningowe, pole treningowe dla bramkarzy, droga i dodatkowe parkingi – za ponad 40 mln zł.

Finansowanie budowy stadionu było m.in. przedmiotem dyskusji na grudniowej sesji budżetowej rady miasta. Obok przyjęcia kluczowych uchwał finansowych na 2021 r. radni zgodzili się na rezygnację z zaciągnięcia przez miasto 170 mln zł kredytu w Banku Rozwoju Rady Europy. Koncentrująca się na walce z epidemią instytucja nie wyraziła zgody na kredytowanie zaproponowanych przez miasto wydatków.

W zamian większość radnych zaakceptowała wyemitowanie przez miasto w latach 2021–23 obligacji komunalnych na łączną kwotę 150 mln zł. Jak zapisano w uzasadnieniu projektu, emisję zaplanowano „w związku z realizacją zadań wpisanych do wieloletnich przedsięwzięć inwestycyjnych miasta Katowice, celem zabezpieczenia finansowania, w szczególności budowy Stadionu Miejskiego w Katowicach”.

Obecnie projekt wieloletniej prognozy finansowej Katowic przeznacza całość środków z emisji obligacji na finansowanie budowy Stadionu Miejskiego odpowiednio w latach: 2021 - 15 mln, 2022 - 66 mln, 2023 - 69 mln. Pozostałe środki będą pochodziły z budżetu miasta.(PAP)

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE