Kukuczka i Messner wykreśleni z Księgi Rekordów Guinnessa

i

Autor: PZA/Wikimedia Commons/archiwum A.Tybor

Sport

Jerzy Kukuczka i Reinhold Messner wykreśleni z Księgi Rekordów Guinnessa. Jaki jest powód?

2023-09-27 20:33

Reinhold Messner nie zdobył jako pierwszy wszystkich najwyższych szczytów świata, a Jurek Kukuczka jako drugi? Do zaskakujących wniosków doszli przedstawiciele Księgi Rekordów Guinnessa, wykreślając obu legendarnych himalaistów z listy.

Kukuczka nie zdobył wszystkich ośmiotysięczników?

Ta informacja zaskoczyła sympatyków himalaizmu, którzy obserwują, co dzieje się w środowisku górskim. Jerzy Kukuczka i Reinhold Messner, jedni z najlepszych himalaistów świata, zostali wykreśleni z Księgi Rekordów Guinnessa jako pierwsi zdobywcy najwyższych gór świata. 

Reinhold Messner, z pochodzenia Włoch, wszedł na 14 najwyższych szczytów, zyskując miano pierwszego zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum w ciągu 16 lat (1970 - 1986 ). Preferował styl alpejski, nie korzystał z butli z tlenem. Swoje wyprawy upamiętnił w książkach, których napisał około 50. Obecnie 79-letni Reinhold angażuje się w działalność społeczną i polityczną. 

Jerzy Kukuczka, pochodzący z Katowic, jako drugi wszedł na 14 ośmiotysięczników, w ciągu ośmiu lat (1979 - 1987). Przypomnijmy, że wytyczył jedenaście nowych dróg na tych szczytach, siedem wejść dokonał w stylu alpejskim, trzy zdobył jako pierwszy w historii zimą. Wiele na jego koncie także osiągnięć wspinaczkowych.

Zdobywając południową Lhotse w 1989 r., tuż przed granią szczytową Jurek Kukuczka odpadł od ściany, lina zerwała się, a on spadł w dwukilometrową przepaść. Data jego śmierci to 24 października 1989 roku. Miał zaledwie 41 lat. 

Dlaczego himalaistów wykreślono z Księgi Rekordów Guinnessa?

Powód wykreślenia legend himalaizmu z Księgi Rekordów Guinnessa to raport Eberharda Jurgalskiego, który z zespołem przeanalizował wszystkie wejścia na najwyższe szczyty i doszedł do wniosku, że w przypadku wielu szczytów (szczególnie Annapurny I, Dhaulagiri I i Manaslu) „prawdziwe szczyty" nie były poprawnie identyfikowane przez wiele lat. 

Eberhard Jurgalski zajmuje się dokumentowaniem i zbieraniem informacji o himalajskich dokonaniach od 1981 roku. 

Według niego Reinhold Messner nie wszedł na najwyższy punkt Annapurny, drugi zdobywca wszystkich ośmiotysięczników, Jurek Kukuczka, miał nie stanąć na Manaslu, a zatrzymać się osiem metrów przed szczytem. Erhardowi Loretanowi nie zaliczono Dhaulagiri, a Krzysztofowi Wielickiemu Annapurny.

Obecnym rekordzistą - zgodnie z nowymi wnioskami - jest Amerykanin Edmud Viesturs. Zdaniem Jurgalskiego, w latach 1989 - 2005 wspiął się na wszystkie szczyty. 

Czy wyniki badania są słuszne? Czy ktokolwiek jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie poza samymi himalaistami, z których jeden już niestety nie żyje? 

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Eski Link: https://www.eska.pl/slaskie/
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE