Internauci mogą na żywo podglądać pustułki, które zamieszkują teren cementowni w Rudnikach

i

Autor: pustulki.pl/screen z wideo

Przyroda

Internauci mogą na żywo podglądać pustułki, które zamieszkują teren cementowni w Rudnikach

Pustułki, które zamieszkują tereny cementowni w Rudnikach, można na żywo obserwować. Firma zachęca do tego internautów. Zorganizowała więc konkurs.

Można podpatrywać pustułki w budkach lęgowych

Firma Cemex - która zajmuje się produkcją cementu, betonu i kruszyw - już od 2011 roku wspiera ochronę pustułek, które zamieszkują tereny cementowni. W Chełmie i Rudnikach łącznie zainstalowano aż czternaście budek lęgowych dla przedstawicieli tego gatunku. 

W Rudnikach (powiat częstochowski) możemy obserwować trzy klany pustułek. Nazwano je nieprzypadkowo - Wapniowscy, Marglowscy i Kruszywowoscy.

Wraz z początkiem kwietnia tego roku w jednej z rudnickich skrzyń lęgowych pojawiły się pierwsze jaja. Pustułki składają je co około dwie doby, a do inkubacji przystępują dopiero przy trzecim. Gatunek ten nie wyścieła budek lęgowych, składa je bowiem bezpośrednio na żwirku wypełniającym skrzynię.

Na początku tego miesiąca przyszedł wyczekiwany moment. U rodziny Kruszywowskich wykluły się pierwsze pisklęta. W budkach lęgowych wiele się dzieje i - co najistotniejsze - to wszystko można śledzić na żywo, dzięki udostępnianej z gniazd transmisji. Dlatego też firma Cemex zachęca do tego internautów. W związku z tym - zorganizowała konkurs. 

- By popularyzować wiedzę o pustułkach oraz zaangażować internautów, zorganizowaliśmy wraz ze współpracującym z nami ornitologiem, konkurs na najciekawsze obserwacje z budek lęgowych. Do konkursu zaprosiliśmy również partnerów zewnętrznych zaangażowanych w ochronę pustułek, którzy podobnie jak my, wieszają skrzynie lęgowe i udostępniają transmisje w internecie - podkreśla Monika Wosik, dyrektorka Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Cemex Polska.

W konkursie "Podpatrzone u pustułek!" może udział wziąć każdy. Wystarczy w ramach konkursu przesłać ciekawe obserwacje z gniazd uwiecznione na zdjęciu (np. zrzucie ekranu z transmisji), nagraniu ekranu lub w prezentacji multimedialnej. Można to zrobić do końca lipca wysyłając wiadomość na adres mailowy [email protected].

Transmisję na żywo można oglądać w TYM miejscu. 

NAJWAŻNIEJSZE WIADOMOŚCI ZE ŚLĄSKA

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/