Hubert Hurkacz

Autor: PAP/EPA

Tenis

Hubert Hurkacz przegrał z Miedwiediewem po pasjonującym ćwierćfinale Australian Open

Hubert Hurkacz przegrał z Daniiłem Miedwiediewem (6:7, 6:2, 3:6, 7:5, 4:6) po pasjonującej grze i pięciosetowej walce w ćwierćfinale Australian Open w Melbourne. Mecz tenisowy obfitował w znakomite zagrania, popisowe serwisy i returny.

Hubert Hurkacz na Australian Open

Hubert Hurkacz zagrał znakomity mecz w ćwierćfinale Australian Open. Walczący o drugi w karierze wielkoszlemowy półfinał Polak przegrał pierwszą partię 6:7 (4-7), drugą wygrał 6:2, w trzeciej górą 6:3 był wyżej notowany rywal, a w czwartym secie 26-letni wrocławianin zwyciężył 7:5, choć przegrywał już 2:4.

Ostatni piąty set był decydujący. W siódmym gemie faworyzowany Daniił Miedwiediew przełamał Hurkacza i zrobiło się 3:4. Ostatnią partię Hurkacz przegrał 4:6.

Tym samym bilans pojedynków Hurkacz - Miedwiediew to 3:3.

W drodze do ćwierćfinału Hurkacz już rozegrał jedną pięciosetówkę, pokonując w drugiej rundzie Czecha Jakuba Mensika. Na tym samym etapie pięć partii Rosjanin potrzebował, by uporać się z Finem Emilem Ruusuvuorim.

Mecz Hurkacz - Miedwiediew na Australian Open

Zobacz zdjęcia

Hubert Hurkacz kontra Daniił Miedwiediew. Który lepszy?

Hubert Hurkacz początek 2024 roku może uważać za bardzo udany. Ćwierćfinał to do tej pory najlepszy wynik w Australian Open 26-letniego wrocławianina. Z rok starszym Miedwiediewem, który tak jak Hurkacz urodził się 11 lutego, mierzył się do tej pory pięć razy i odniósł trzy zwycięstwa.

Hurkacz z powodu pogodnego usposobienia i zabójczego podania został przez stronę internetową ATP nazwany "uśmiechniętym koszmarem dla rywali". To właśnie w serwisie Polak poczynił w ostatnich latach największe postępy.

"W 2019 roku spojrzeliśmy z trenerem, że pod względem serwisu jestem około 70. miejsca w świecie. Postanowiliśmy popracować, aby trochę to poprawić. Godziny pełnego zaangażowania na treningach przyniosły efekt" - zdradził Hurkacz.

"Zawsze mamy listę elementów, na których poprawie chcemy się skupić. Zaczęliśmy właśnie od podania i teraz jest jednym z najlepiej serwujących na świecie. Mam pewną wizję Hubiego i kiedy on się do niej zbliża, to staje się koszmarem dla przeciwników" - dodał trener Craig Boynton.

W poprzednim sezonie Hurkacz zaserwował najwięcej asów ze wszystkich tenisistów - 1031. Choć 196 cm wzrostu z pewnością jest atutem, to najlepiej serwujący zwykle byli jeszcze wyżsi, jak mierzący 208 cm Amerykanin John Isner. Hurkacz był pierwszym od 2014 roku zawodnikiem mającym mniej niż dwa metry, który przekroczył barierę 1000 asów w sezonie. Poprzednio dokonał tego Kanadyjczyk Milos Raonic.

W Australian Open jego najszybszy serwis to 226 km/h, co jest trzecim wynikiem w seniorskiej rywalizacji. Niespodziewanie szybciej od Hurkacza w Melbourne, 233 km/h, piłkę posłał polski junior Tomasz Berkieta.

Obecnie Rosjanin na liście ATP jest trzeci, a Hurkacz dziewiąty, co jest jego najlepszym wynikiem w karierze. Dobra postawa w Melbourne już zapewniła mu ósmą pozycję w najbliższym notowaniu, a wygrana z Miedwiediewem przesunie go na siódmą.

W Wielkim Szlemie najlepszym wynikiem Hurkacza jest półfinał Wimbledonu 2021. Miedwiediew w tym samym roku wygrał US Open, a finał Australian Open osiągnął w sezonach 2021 i 2022.

W drodze do ćwierćfinału Hurkacz kolejno wygrał z: Australijczykiem Omarem Jasiką 7:6 (7-4), 6:4, 6:2, Czechem Jakubem Mensikiem 6:7 (9-11), 6:1, 5:7, 6:1, 6:3 oraz Francuzami - Ugo Humbertem 3:6, 6:1, 7:6 (7-4), 6:3 i Arthurem Cazaux 7:6 (8-6), 7:6 (7-3), 6:4.

Łącznie na korcie Polak spędził 10 godzin i 51 minut. Mecze Miedwiediewa trwały natomiast 12 godzin i 16 minut. Urodzony w Moskwie zawodnik kolejno wygrał z: Francuzem Terence'em Atmane'em, który skreczował przy stanie 5:7, 6:2, 6:4, 1:0 dla Rosjanina, z Finem Emilem Ruusuvuorim 3:6, 6:7 (1-7), 6:4, 7:6 (7-1), 6:0, Kanadyjczykiem Felixem Augerem-Aliassime 6:3, 6:4, 6:3 i Portugalczykiem Nuno Borgesem 6:3, 7:6 (7-4), 5:7, 6:1.

QUIZ: Czy rozpoznasz gwiazdy światowego tenisa? Nie znać ich to wstyd dla kibica! Sprawdź się