Katowice Airport

i

Autor: P. Adamczyk

Historyczny wynik katowickiego lotniska. Obsłużono ponad 40 tys. ton towarów

Od stycznia do końca grudnia zeszłego roku katowickie lotnisko obsłużyło ponad 40 ton frachtu. To najlepszy roczny rezultat w historii portu lotniczego w Pyrzowicach.

Katowice Airport z kolejnym rekordem. Nie tak dawno informowaliśmy, że listopad był rekordowy pod względem ruchu czarterowego. W ciągu miesiąca obłużono ponad 53 tys. pasażerów.

Teraz port w Pyrzowicach pochwalił się kolejnym sukcesem. W 2022 roku lotnisko obsłużyło dokładnie 40 646 ton frachtu. Wynik ten jest historyczny, bowiem jeszcze nigdy wcześniej nie przekroczono tu granicy 40 tys. ton towarów.

Dotychczas najlepszy wynik pochodził z 2021 roku, kiedy Katowice Airport obsłużyło nieco ponad 32 tys. ton frachtu. Tymczasem w 2020 roku było to zaledwie 20 tys. ton, co oznacza, że w ciągu dwóch lat przewozy frachtu lotniczego wzrosły tutaj dwukrotnie.

Tym samym lotnisko w Pyrzowicach pozostaje liderem w gronie trzynastu polskich portów regionalnych w zakresie obsługi komercyjnych przewozów cargo.

- Sprawne obsłużenie dynamicznie rosnących wolumenów możliwe było dzięki nowej strefie cargo, która została oddana do użytku ponad sześć lat temu. W 2023 roku spodziewamy się ustabilizowania komercyjnego ruchu cargo na poziomie z minionego roku, a to ze względu na trudną sytuację ekonomiczno-geopolityczną na świecie. W perspektywie średniookresowej prognozujemy dalszy wzrost, dlatego przygotowujemy się do budowy drugiego terminalu towarowego – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

W tym roku planowane jest zakończenie prac na projektem budowalnym, a w przyszłym ma zostać wybrany wykonawca.

Katowice Airport jako hub humanitarny dla Ukrainy

W 2022 roku pyrzowickie lotnisko pełniło również rolę hubu humanitarnego. To tutaj przylatywało wsparcie dla mieszkańców Ukrainy. Na pokładach znajdowała się m.in. wysokoenergetyczna żywność, koce, materace czy łóżka polowe. Ale to nie koniec. W jednym z transportów znalazło się 20 cywilnych ambulansów.

Rejsy realizowano na zlecenie Organizacji Narodów Zjednoczonych lub rządów poszczególnych państw m.in. Kazachstanu, Uzbekistanu i Islandii. Za część transportu odpowiadała także ewangelicka organizacja humanitarna Samaritan's Purse. W minionym roku samoloty z pomocą humanitarną dla mieszkańców Ukrainy lądowały w Katowice Airport prawie 50 razy.