Grupa oszustów rozbita. Kierowała nią 61-letnia mieszkanka Częstochowy

i

Autor: Pixabay Zdjęcie poglądowe

Kryminalne

Grupa oszustów rozbita. Kierowała nią 61-letnia mieszkanka Częstochowy

2024-04-11 20:17

Okradli i oszukali metodą „na policjanta” i „na lekarza” kilkanaście starszych osób. Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko czterem członkom szajki.

Szajka oszustów rozbita. Kierowała nią...61-latka z Częstochowy

Zorganizowana grupa przestępcza, okradająca i oszukująca seniorów metodami  „na policjanta” i „na lekarza”, działała na terenie całego kraju w latach 2022-2023. Kierowała nią 61-letnią mieszkanka Częstochowy, a w jej skład wchodzili także jej wspólnicy w wieku 42-46 lat.

Policjanci rozbili szajkę, a prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko czterem osobom. 

Ofiarami byli seniorzy, oszukiwani metodami „na policjanta” i „na lekarza”

Sposób działania grupy polegał na wytypowaniu starszej osoby na podstawie analizy książek telefonicznych i przeprowadzeniu rozmowy rozpoznawczej z terenu Wielkiej Brytanii. Następnie jeden z członków grupy nawiązywał z seniorem kontakt telefoniczny i podając się za policjanta lub lekarza prosił o przekazanie pieniędzy i kosztowności. W metodzie „na policjanta” przekazanie pieniędzy miało mieć na celu ich ochronę przed przejęciem przez złodziei lub oszustów" - relacjonuje policja. 

Stosując metodę „na lekarza” członek grupy informował seniora, że jego dziecko przebywa w szpitalu (z reguły chore na covid) i pilnie potrzebne są pieniądze na specjalistyczne leczenie. Potem pieniądze były odbierane od starszej osoby przez tzw. „odbieraka” i przekazywane do Wielkiej Brytanii po potrąceniu wynagrodzenia osób działających w Polsce" - czytamy dalej w komunikacie.  

Cztery osoby aresztowane. Tylko jedna z nich przyznała się do winy

Aktem oskarżenia objęto przestępstwa oszustwa na szkodę 10 osób w wieku od 72 do 98  lat popełnione w Częstochowie, Jaworze, Płocku, Wolbromiu, Gnieźnie, Pyrzycach i Stargardzie. Łączna wartość strat poniesionych przez pokrzywdzonych wynosi około 300 tys. złotych. 

Ponadto akt oskarżenia dotyczy trzech kradzieży na szkodę seniorów, dokonanych w Częstochowie i Świętochłowicach. W tych przypadkach sprawcy dostawali się do mieszkań pokrzywdzonych podając się za pracowników gazowni lub wodociągów.

Przesłuchany przez prokuratora podejrzany mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu przestępstw i złożył wyjaśnienia. Trzech pozostałych oskarżonych nie przyznało się do zarzucanych im przestępstw i odmówiło złożenia wyjaśnień. 

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie. Wszyscy oskarżeni, z wyjątkiem 61-latki, byli w przeszłości karani. Zarzucane im przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności do 12 lat.

QUIZ. Wiesz, ile lat grozi za to przestępstwo? W kilku przypadkach możesz doznać szoku

Pytanie 1 z 20
Jaka kara grozi za dostarczenie alkoholu osobie małoletniej?