Tramwaje Śląskie

i

Autor: ZTM Info / Facebook

Transport

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przejmie udziały w spółce Tramwaje Śląskie

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) przystąpiła do procedury przejęcia udziałów w spółce Tramwaje Śląskie, która obecnie należy do 12 miast województwa śląskiego. Ta decyzja jest częścią szerszej strategii mającej na celu lepsze zarządzanie transportem publicznym w regionie oraz efektywniejsze finansowanie inwestycji w sektorze komunikacji miejskiej.

Obecnie największymi udziałowcami w Tramwajach Śląskich są Katowice, które posiadają ponad 47% udziałów, Sosnowiec z ponad 11,5%, Bytom z przeszło 9,5%, oraz Chorzów i Zabrze z ponad 8%. Pozostałe miasta wchodzące w skład GZM, czyli Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie i Świętochłowice, także posiadają udziały w spółce.

GZM przejmuje udziały w spółce Tramwaje Śląskie

Decyzja o przejęciu udziałów w Tramwajach Śląskich opiera się na ustawie o związku metropolitalnym. Dzięki tej procedurze Metropolia będzie mogła bezpośrednio współfinansować inwestycje w spółce, co wcześniej było zadaniem miast.

Przewodniczący zarządu GZM, Kazimierz Karolczak, podkreślił, że to pierwsza tego rodzaju procedura w Polsce i mimo pewnych wątpliwości proceduralnych, Metropolia jest gotowa do jej rozpoczęcia. Umożliwia to lepsze zorganizowanie pracy spółki na poziomie metropolitalnym oraz poprawę jakości usług transportowych.

Karolczak wyjaśnił, że obecnie GZM ma podpisaną umowę wsparcia Tramwajów Śląskich, co oznacza, że Metropolia finansuje działania spółki, która działa na zlecenie metropolii w zakresie transportu publicznego.

Warto podkreślić, że przejęcie udziałów w Tramwajach Śląskich przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię jest działaniem nieodpłatnym zgodnie z ustawą o związku metropolitalnym. Oznacza to, że ani Metropolia, ani jej gminy członkowskie nie poniosą kosztów związanych z tą transakcją.

Przewodniczący zarządu GZM zapewnił również, że Metropolia będzie kontynuować inwestycje w tramwaje, wspierając projekty przyspieszenia tramwajów oraz inne ważne inwestycje w transporcie publicznym. Jednakże nie będą one kolidować z inwestycjami już rozpoczętymi lub zaplanowanymi, na które pozyskano środki unijne lub wydane zostały obligacje.

ESKA Śląsk

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE