Gorąco pod siedzibą Tauronu. Solidarność powiedziała "NIE" rządowi. "Sasin i Soboń odlecieli!" [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-04-23 15:28

Nie pozwolimy na rozbiór Tauronu – mówią związkowcy z Solidarności! Planują oni zaostrzenie trwającego od kilku miesięcy protestu. Spór dotyczy planowanych działań w energetyce, polegających na wydzieleniu z Grupy Tauron aktywów wytwórczych opartych na węglu. Pracownicy obawiają się utraty miejsc pracy i likwidacji grup, w których pracują.

Gorąca atmosfera przed siedzibą Tauronu w Katowicach. Związkowcy z "Solidarności" zorganizowali konferencję prasową, na której poinformowali, że zamierzają swój protest przeciwko planom dotyczącym przyszłości spółki Tauron. Ich zdaniem te plany mogą doprowadzić do grupowych zwolnień w sektorze energetycznym.

- Nie pozwolimy zmarnować dorobku, wyrzeczeń, krwawicy pracowników grupy Tauron. Dzisiaj jest nas 26 tysięcy. Jeszcze parę lat temu było nas 32 tysiące i więcej, przeszliśmy gruntowną restrukturyzację - mówił szef solidarności w Tauronie Waldemar Sopata.

Dzisiaj przed siedzibą Taurona związkowcy zaapelowali do rządu i zarządu firmy o dialog.​

- Informacja już jest, że powstał projekt wyłączenia aktywów węglowych z Grupy Tauron. Uważamy, że są podstawy, żeby firma funkcjonowała w takim kształcie jak do tej pory - mówił Sopata.

Na konferencji prasowej pojawił się również przewodniczący Solidarności Piotr Duda, który zarzucił rządowi zaniechanie dialogu społecznego w sprawie zasad transformacji energetyki.

Szef „S” przypomniał, że także negocjacje umowy społecznej dla górnictwa, zakończone w czwartek uzgodnieniem tekstu porozumienia, były – jak się wyraził – „wymuszone protestami”. „Jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe, że rządzący nie uczą się na błędach” – ocenił Duda. „Nie ma zgody Solidarności i, mam nadzieję, całej strony społecznej, aby podzielić grupę Tauron. Chcemy konkretnych rozmów” – zadeklarował lider związku, podkreślając przy tym, że „S” nie jest przeciwna transformacji energetycznej, chce jednak, by jej zasady były uzgodnione w dialogu.

Nie zabrakło też mocnych słów skierowanych do ministrów.

- Dwaj panowie na "S", czyli Sasin i Soboń kompletnie odlecieli, że nie chcą prowadzić dialogu społecznego! Domagamy się tylko i wyłącznie rozmów - mówił Piotr Duda.

Rzecznik Taurona Łukasz Zimnoch poinformował, że w Grupie funkcjonuje „ustrukturyzowany mechanizm dialogu ze stroną społeczną oparty o Radę Społeczną zrzeszającą przedstawicieli największych związków zawodowych”. W najbliższą środę w ramach Rady odbędzie spotkanie zarządu ze stroną społeczną, na które to strona społeczna otrzymała zaproszenie w ubiegłym tygodniu – podał rzecznik. Podkreślił, że „strukturalne zmiany w sektorze energetycznym są konieczne, a ich zaniechanie czy opóźnianie doprowadzi do osłabienia polskich firm energetycznych”.

- Koncepcja wydzielenia aktywów zwiększa możliwości finansowe spółek energetycznych w zakresie inwestycji w nisko- i zeroemisyjne technologie wytwarzania. W obliczu lawinowo rosnących kosztów emisji CO2, szybkie zwiększenie mocy w energetyce odnawialnej stanowi jedyną drogę rozwoju polskiej energetyki – ocenił Łukasz Zimnoch.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 23.04.2021
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE