Gminy w Śląskiem wciąż niewystarczająco egzekwują przepisy antysmogowe

i

Autor: Getty Images

Smog

Gminy w Śląskiem wciąż słabo egzekwują przepisy antysmogowe. Tak wynika z raportu

Według raportu Polskiego Alarmu Smogowego, który powstał na podstawie badań w gminach województwa śląskiego, truciciele zbyt łatwo unikają odpowiedzialności za spalanie odpadów lub używanie kotła niezgodnego z obowiązującymi przepisami.

Egzekwowanie przepisów antysmogowych w Śląskiem. "Wnioski są dalekie od optymizmu"

Z raportu Polskiego Alarmu Smogowego jasno wynika, że wiele gmin województwa śląskiego wciąż niewystarczająco egzekwuje przepisy antysmogowe. Wnioski pochodzą z danych dotyczących działań kontrolnych w 2022 roku zebranych przez PAS w ponad 160 gminach naszego regionu i są dalekie od idealnych. 

Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w Śląskiem, przypomina, że zgodnie z obowiązującą w regionie uchwałą antysmogową w ubiegłym roku weszły w życie ograniczenia, które miały wyeliminować najstarsze pozaklasowe kotły.

Uchwała obejmuje teren całego województwa i w założeniach powinna być z równą mocą egzekwowana w każdej gminie. Badanie PAS pokazało, że założenia rozmijają się z rzeczywistością, a stan egzekucji przepisów antysmogowych pozostawia wiele do życzenia – podkreślił koordynator PAS (cytat za Polską Agencją Prasową). 

Największy wpływ na liczbę kontroli, ich skuteczność, a w ostateczności karanie sprawców wykroczeń ma obecność straży gminnej. W gminach ze strażą w 2022 roku przeprowadzono ponad sześciokrotnie więcej kontroli niż w gminach, gdzie jej nie ma. 

Najwięcej kontroli w 2022 roku przeprowadzono w Rybniku, gdyż aż 3905. Sporo było ich także powiecie wodzisławskim (1581) czy Gliwicach (1479). Jeśli natomiast chodzi o liczbę kontroli w odniesieniu do liczby budynków jednorodzinnych, najintensywniejsze kontrole miały miejsce w Chorzowie (sprawdzono co drugi budynek).

Najskuteczniejsza w wykrywaniu nieprawidłowości okazała się rybnicka straż miejska, która odnotowała dokładnie 434 przypadki naruszenia wspomnianej już uchwały antysmogowej. Przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego dodają, że właśnie w Rybniku stwierdzono co piąte wykroczenie w województwie. Na drugim miejscu znalazła się natomiast Częstochowa (w tym mieście stwierdzono 155 przypadków łamania tej uchwały).

Ponadto PAS zwraca uwagę, że kontrolujący niechętnie stosują sankcje. W miastach na prawach powiatu ukaranie mandatem lub skierowanie sprawy do sądu spotyka sprawców 53 proc. wykroczeń. W powiatach ziemskich mandat dotyczy zaledwie 29 proc. spośród ujawnionych wykroczeń.