Gliwice: Tak będzie wyglądała przestrzeń wokół dworca PKP. Ma być estetycznie i funkcjonalnie [WIZUALIZACJE]

2020-12-22 12:53

Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach podpisał umowę z wykonawcą na realizację zadania pn. Zachodnia Brama Metropolii Silesia - Centrum Przesiadkowe w Gliwicach. Szacunkowy koszt tej inwestycji to ponad 41 mln zł. Plany są ambitne, a na wizualizacjach wygląda to bardzo obiecująco. Zobaczcie.

ESKA XD #012

Centrum przesiadkowe w Gliwicach. Umowa została podpisana

To ma być prawdziwa drogowa i krajobrazowa rewolucja w samym centrum Gliwic. Zarząd Dróg Miejskich podpisał umowę z firmą Eurovia Polska SA - wykonawcą Centrum Przesiadkowego w Gliwicach. Koszt tej inwestycji to ponad 41 mln zł. Prace mają potrwać około dwóch lat.

- Zmiany będą spektakularne, nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim na rozwiązania drogowe, które zostaną wprowadzone. Wszystko dzięki realizacji nowoczesnego systemu komunikacyjnego, integrującego funkcjonalnie i przestrzennie wszystkie środki transportu publicznego włącznie z ruchem pieszym i rowerowym oraz parkingami - informuje ZDM Gliwice w specjalnie wydanym komunikacie.

Przebudowa układu drogowego dla realizowanego Centrum Przesiadkowego - po południowej stronie dworca kolejowego, za którą odpowiedzialny jest Zarząd Dróg Miejskich, obejmuje:

  • ul. Bohaterów Getta Warszawskiego,
  • fragment ul. Zwycięstwa,
  • plac przed dworcem PKP, 
  • ul. Okopową,
  • ul. Na Piasku.

Zmiany dotyczyć będą także placu Piastów, odcinka ulic: Jagiellońskiej, Piwnej oraz ciągu pieszo-rowerowego w ciągu ul. Gen. Leona Berbeckiego na odcinku od Alei Przyjaźni do ul. Fredry.

Potrafisz rozpoznać prezydentów miast w woj.śląskim? Sprawdź się

Pytanie 1 z 8
Kto to jest?
Osoba przedstawiona na zdjęciu to:

Centrum Przesiadkowe w Gliwicach. Prace potrwają 2 lata. Mieszkańców i kierowców czekają utrudnienia

Bus-pasy czy zmienna ilość pasów ruchu dostosowana do potrzeb wynikających z przeprowadzonych wcześniej analiz ruchu - tak będzie wyglądała po przebudowie, w wielkim skrócie, ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. Nie mniejsze zmiany obejmą ul. Zwycięstwa, gdzie na odcinku od skrzyżowania ul. Bohaterów Getta Warszawskiego do skrzyżowania z ulicą Dubois zlikwidowane zostanie torowisko oraz przystanek autobusowy, a po wschodniej stronie ul. Zwycięstwa, powstanie ciąg pieszo-rowerowy.

Zupełnie się też doskonale nam znany Plac Piastów - zlikwidowana zostanie obecna forma węzła przesiadkowego. W nowym wydaniu, na placu Piastów, ruch poprowadzony będzie na zasadzie jednokierunkowego przejazdu. Nie zabraknie także ciągów pieszo-rowerowych.

ZOBACZ TAKŻE: Zabrze: Pożar w Szpitalu Miejskim. Ewakuowano 19 pacjentów z oddziału covidowego

Zmiany obejmą także ul. Okopową, którą czeka rozbudowa na odcinku: od skrzyżowania z placem Piastów w kierunku budynku dworca kolejowego. Projektant przewidział połączenie dotychczas nieprzejezdnej ul. Okopowej z pętlą przy placu dworcowym. Ruch po niej odbywał się będzie w jednym kierunku - od placu Piastów do placu dworcowego. Kolejny etap robót związany będzie z przebudową ul. Na Piasku gdzie powstaną miejsca postojowe zarówno po wschodniej jak i zachodniej stronie ulicy.

Gliwice: Plac przed dworcem PKP zmieni się nie do poznania

To będzie najbardziej fundamentalna zmiana. Plac przed dworcem PKP stanie się obszarem o jednolitej nawierzchni z płyt granitowych, z przeznaczeniem wyłącznie dla pieszych i rowerzystów a także z ustawioną fontanną, z której woda tryskać będzie do wysokości 4 metrów z 20 strumieni. Po wschodniej stronie placu, na przedłużeniu ul. Zwycięstwa powstanie pętla, na której zlokalizowane zostaną przystanki autobusowe linii A4, a także miejsca do krótkiego postoju, tzw. kiss&ride

W ramach realizacji inwestycji nie zabraknie też zieleni. Nasadzone zostaną tulipanowce amerykańskie, głogi pośrednie, glediczje oraz platany klonolistne’. Swoje miejsce znajdą także rośliny cebulowe - mieszanki składające się z narcyzów, czosnków ozdobnych oraz krokusów wielkokwiatowych. Wypełnią one każdą wolną przestrzeń. Zmiany, wprowadzone po południowej części dworca PKP sprawią, że ten kwartał miasta będzie nie tylko nowoczesny i funkcjonalny, ale także zielony. Wszystko na miarę XXI wieku - ZDM GLIWICE.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE