Wiadomości

Festyn jakiego w Polsce jeszcze nie było odbędzie się w Piekarach Śląskich. Jest okazja!

Takiego festynu nie było jeszcze w Polsce, ani tym bardziej w Piekarach Śląskich. Piekarzanin postanowił hucznie uczcić trwający od niemal dwóch lat remont ulicy Radzionkowskiej. Przypomnijmy, że prace na tej drodze przedłużyły się ze względu na popełnione przez wykonawcę błędy. Miasto zleciło firmie naprawę nawierzchni, co opóźniło termin zakończenia remontu.

Niekończący się remont ulicy Radzionkowskiej w Piekarach Śląskich

Na początku sierpnia 2022 roku w Piekarach Śląskich rozpoczęto remont ulicy Radzionkowskiej. W ramach prac na długości 1300 metrów wykonano kanalizację oraz sieć wodociągową, przebudowano i poszerzono jezdnię, położono nawierzchnię jezdni z podbudową, wykonano pobocza, chodnik oraz ciąg pieszo-rowerowy. Początkowo magistrat zakładał, że remont Radzionkowskiej zakończy się w ubiegłym roku.

Jedna z największych inwestycji drogowych naszego miasta ma zostać zakończona w drugiej połowie 2023 roku - informował w połowie 2022 roku urząd miasta.

Jednak pod koniec 2023 roku okazało się, że z powodu błędów wykonawcy, termin prac zostanie wydłużony.

- Na ostatnim odcinku ulicy Radzionkowskiej wykonawca zniszczył warstwę ścieralną drogi. Zaczęło się od zaasfaltowania infrastruktury wodociągowej, później uszkodzenia fragmentu jezdni przy krawężniku. W jednym z miejsc pojawił się na drodze garb, a na finał.. popękał asfalt wokół studzienek - informował wówczas Krzysztof Turzański.

Zgodnie z warunkami umowy droga do czasu wykonania poprawek nie zostanie odebrana przez miasto. Według harmonogramu prac urzędu miasta pod koniec marca 2024 roku miały zakończyć się wszystkie prace związane z naprawą warstwy ścieralnej.

Oto, jak przebiegały:

Festyn z okazji 2. rocznicy remontu Radzionkowskiej w Piekarach Śl.

Mieszkańcy miasta są jednak zmęczeni trwającym niemal dwa lata remontem ulicy Radzionkowskiej. Swoją frustrację postanowili wyrazić w nietypowy sposób. Na Facebooku powstało wydarzenie pn. "Festyn z okazji 2 rocznicy rozpoczęcia remontu 1300m ul Radzionkowskiej w Piekarach Śląskich". Utworzył je piekarzanin, który na co dzień pracuje jako DJ.

Jak można remontować kawałek drogi dwa lata? To tylko 1300 metrów. To przecież parodia. Dlatego, żeby odpowiedzieć parodią na parodię wymyśliłem taki festyn. Sam go zorganizuje. Potańczymy się i pośmiejemy. To taka ironiczna odpowiedź na to co dzieje się od prawie dwóch lat z tą drogą - tłumaczy nam Marek Hus, organizator festynu.

"Festyn" zostanie zorganizowany w poniedziałek, 1 lipca - oczywiście na ulicy Radzionkowskiej. Jak zapewnia organizator nie zabraknie dobrej muzyki, a nawet przekąsek od lokalnego dostawcy. W kilkanaście godzin po utworzeniu wydarzenia swój udział zapowiedziało kilkadziesiąt osób, a zainteresowanych jest kilkaset osób. Link do wydarzenia jest dostępny tutaj.

Quiz z gwary śląskiej. Dogadasz się z hanysem?

Pytanie 1 z 10
Co w gwarze śląskiej oznacza słowo "szmaterlok"?