PE

i

Autor: Twitter

Europosłowie zagłosowali

Europosłowie PiS stanęli po stronie kary śmierci za homoseksualizm. Na co dzień głoszą wiarę w Boga

W parlamencie europejskim odbyło się głosowanie nad rezolucją potępiającą kryminalizację homoseksualizmu przez wszystkie kraje. Przyjęto ją większością głosów. Przeciwko rezolucji byli europosłowie Prawa i Sprawiedliwości.

W czwartek, 20 kwietnia 2023 r., Parlament Europejski przyjął rezolucję powszechnej dekryminalizacji homoseksualizmu w świetle ostatnich wydarzeń w Ugandzie.

Rezolucja europarlamentu w swoim założeniu potępia wszystkie kroki rządów i rządzących na całym świecie mające na celu wprowadzenie prawa, które kryminalizuje homoseksualizm.

Europarlamentarzyści ze Śląska po stronie kary śmierci za homoseksualizm

Przeciwko rezolucji dekryminalizującej homoseksualizm opowiedziała się m.in. trójka europosłów z województwa śląskiego: Izabela Kloc, Grzegorz Tobiszowski i Jadwiga Wiśniewska. Wysłaliśmy im pytania dlaczego zdecydowali się zagłosować w taki sposób, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Oprócz tej trójki, przeciwko rezolucji byli także inni przedstawiciele partii PiS: Adam Bielan, Joachim Brudziński, Patryk Jaki, Krzysztof Jurgiel, Karol Karski, Beata Kempa, Joanna Kopcińska, Zdzisław Krasnodębski, Elżbieta Kruk, Zbigniew Kuźmiuk, Beata Mazurek, Andżelika Możdżanowska, Elżbieta Rafalska, Bogdan Rzońca, Jacek Saryusz-Wolski, Beata Szydło, Dominik Tarczyński, Witold Waszczykowski, Anna Zalewska, Kosma Złotowski.

Głosowanie przeciwko przyjęciu rezolucji można rozumieć tylko w kategorii cichego przyzwolenia na kryminalizację homoseksualizmu przez rząd Ugandy i inne rządy na całym świecie.

Prawdopodobną przyczyną dlaczego europosłowie PiS zagłosowali w taki sposób jest poprawka do rezolucji o treści: „Parlament Europejski jest zaniepokojony obecną globalną retoryką i ruchami antygenderowymi oraz sprzeciwiającymi się równym prawom i osobom LGBTIQ, które są podsycane przez niektórych przywódców politycznych i religijnych na całym świecie, w tym w UE; uważa, że ruchy te dramatycznie utrudniają wysiłki na rzecz powszechnej dekryminalizacji homoseksualizmu i transpłciowości, ponieważ legitymizują retorykę, według której osoby LGBTIQ stanowią ideologię, a nie istoty ludzkie; zdecydowanie potępia szerzenie takiej retoryki przez niektórych wpływowych przywódców politycznych i rządy w UE, np. na Węgrzech, w Polsce i we Włoszech

Decyzja europarlamentarzystów PiS jest o tyle niezrozumiała, o ile większość z nich co chwilę przypomina o swojej wierze i chrześcijaństwie. Wystarczy wejść np. na profil europosłanki Izabeli Kloc, żeby na powitanie, w opisie przeczytać: „Kocham Boga i ludzi, nieprzyjaciół rozumiem”.

Kara śmierci za homoseksualizm w Ugandzie

Pod koniec marca 2023 r. parlament w Ugandzie prawie jednogłośnie poparł ustawę wprowadzającą karę śmierci dla homoseksualistów. Ugandyjska ustawa kryminalizuje osoby „promujące” homoseksualizm lub osoby „usiłujące popełnić przestępstwo homoseksualizmu”. Ustawa nakłada też obowiązek informowania obywateli Ugandy o zauważeniu „aktów homoseksualizmu”. Stosunki seksualne między osobami tej samej płci mają być karane dożywociem lub karą śmierci. Parlament Europejski już w 2019 r. alarmował o zmianach w ugandyjskim prawie. Wtedy również europosłowie PiS głosowali przeciwko unijnej rezolucji potępiającej kryminalizację homoseksualizmu.

Rezolucja jest o tyle istotna, że państwa Unii Europejskiej, jak również sama Unia Europejska prowadzi działania gospodarcze z państwami Afryki, w tym właśnie z Ugandą. Rezolucja ma wywrzeć na rządzie Ugandy rezygnację z kryminalizacji homoseksualizmu.