Egzamin

i

Autor: NewsLubuski/East News

Egzamin

Egzamin zawodowy 2024. Arkusze CKE. Jakie zadania na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe

Egzamin zawodowy jest obowiązkowy dla uczniów i słuchaczy. Zimowa sesja trwa w terminie głównym od 9 do 20 stycznia 2024. Nieprzystąpienie do egzaminu skutkuje nieotrzymaniem świadectwa ukończenia danego roku szkolnego lub semestru. Dlatego tak ważne jest zdanie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Egzamin zawodowy 2024

Egzamin zawodowy przeprowadzany jest w sesji zimowej w formie pisemnej i praktycznej.

Część praktyczna egzaminu jest przeprowadzana według modelu:

  • w - gdy rezultatem końcowym jest wyrób lub usługa.
  • wk - gdy rezultatem końcowym jest wyrób lub usługa, wykonane z wykorzystaniem komputera,
  • d - gdy jedynym rezultatem końcowym jest dokumentacja,
  • dk - gdy jedynym rezultatem końcowym jest dokumentacja wykonana z wykorzystaniem komputera.

Ile trzeba mieć punktów, aby zdać egzamin zawodowy?

W egzaminie zawodowym istnieją progi procentowe niezbędne do zdania egzaminu zawodowego. Należy mieć co najmniej 50 proc. punktów możliwych do uzyskania z części pisemnej oraz co najmniej 75 proc. punktów możliwych do uzyskania z części praktycznej.

Kiedy są egzaminy zawodowe?

Część pisemna odbywa się w terminie 10-15 stycznia, a praktyczna 9 stycznia (model "d") oraz w terminie 9-20 stycznia (model "w", "wk", "dk").

Warto wiedzieć, że formułą 2019, do której przystępuje największa część uczniów od poprzednich, jest egzaminem obowiązkowym i różni się podstawą programową. Ponadto część pisemna egzaminu przeprowadzana jest wyłącznie przy komputerze, a zadania w części praktycznej są jawne dla części zawodów i można się do nich wcześniej przygotować.

Jak wygląda egzamin zawodowy?

Część pisemna jest przeprowadzana w formie testu pisemnego z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego – tj. przy komputerze. Część pisemna trwa 60 minut i przeprowadzana jest w formie testu składającego się z 40 zadań zamkniętych zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

Część praktyczna egzaminu zawodowego polega na wykonaniu zadania lub zadań egzaminacyjnych, których rezultatem jest wyrób, usługa lub dokumentacja. Część praktyczna trwa nie krócej niż 120 minut i nie dłużej niż 240 minut i jest ‎‎przeprowadzana w formie testu praktycznego, polegającego na wykonaniu przez zdającego ‎‎zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym na stanowisku ‎‎egzaminacyjnym. Dodatkowo na zapoznanie się z treścią zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu ‎egzaminacyjnym ‎oraz z wyposażeniem stanowiska egzaminacyjnego zdający ma 10 minut, ‎których nie wlicza ‎się do czasu trwania części praktycznej egzaminu zawodowego.

Egzamin zawodowy: jakie pytania w części pisemnej?

W tym miejscu wkrótce podamy zestaw pytań z arkuszy CKE egzaminu zawodowego dla każdego przedmiotu z oznaczeniem symbolu kwalifikacji i nazwy kwalifikacji. Przykładowe pytania z części pisemnej i praktycznej dostępne są na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Egzamin zawodowy: Arkusze CKE. Jak odpowiadać?

Do arkusza egzaminu zawodowego CKE dołączona jest KARTA ODPOWIEDZI, na której w oznaczonych miejscach:− wpisz oznaczenie kwalifikacji,− zamaluj kratkę z oznaczeniem wersji arkusza,− wpisz swój numer PESEL,− wpisz swoją datę urodzenia,− przyklej naklejkę ze swoim numerem PESEL.

  • Arkusz egzaminacyjny zawiera test składający się z 40 zadań.
  • Za każde poprawnie rozwiązane zadanie możesz uzyskać 1 punkt.
  • Aby zdać część pisemną egzaminu musisz uzyskać co najmniej 20 punktów.
  • Czytaj uważnie wszystkie zadania.
  • Rozwiązania zaznaczaj na KARCIE ODPOWIEDZI długopisem lub piórem z czarnym tuszem/atramentem.
  • Do każdego zadania podane są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. 
  • Tylko jedna odpowiedź jest poprawna.
  • Wybierz właściwą odpowiedź i zamaluj kratkę z odpowiadającą jej literą
  • Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
  • Po rozwiązaniu testu sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE ODPOWIEDZI i wprowadziłeś wszystkie dane.

Co można mieć na egzaminie zawodowym?

Każdy zdający w części pisemnej z wykorzystaniem arkuszy egzaminacyjnych i kart odpowiedzi powinien mieć długopis (pióro) z czarnym tuszem (atramentem), przeznaczony do zaznaczania rozwiązań, oraz może mieć kalkulator prosty.

Każdy zdający w części pisemnej z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego powinien mieć długopis (pióro) z czarnym tuszem (atramentem), przeznaczony do zapisywania pomocniczych obliczeń lub rozwiązań na kartach identyfikacyjnych oraz może mieć kalkulator prosty.

Quiz z wiedzy ogólnej. Dorośli wymiękają, a licealiści wymiatają. Nie wypada zdobyć mniej niż 8 punktów

Pytanie 1 z 10
Ile wynosi pierwiastek drugiego stopnia z liczby 1?