Życzenia z więzienia na Dzień Kobiet 2021. Osadzeni w Zakładzie Karnym w Zabrzu nagrali piosenkę!

2021-03-08 13:39 JSK
Dzień Kobiet w Zakładzie  Karnym w Zabrzu
Autor: ZK Zabrze Dzień Kobiet w Zakładzie Karnym w Zabrzu

Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu z okazji Dnia Kobiet wręczyli Paniom pracującym w Domu Pomocy Społecznej Nr 2 w Zabrzu oraz mieszkankom kolorowe tulipany wraz z serdecznymi życzeniami. Kwiaty uszyli skazani podczas zajęć programu readaptacji społecznej. Osadzeni pod nadzorem wychowawców przygotowali także muzyczną niespodziankę dla swoich żon i partnerek. Nagrali piosenkę, w której zawarli życzenia i podziękowania za ich trud oraz za to, że po prostu są i ich wspierają.

Kilkadziesiąt kolorowych kwiatów, które otrzymały Panie z Domu Pomocy Społecznej Nr 2 w Zabrzu, uszyli skazani pod nadzorem wychowawców w ramach zajęć programu readaptacji społecznej z zakresu przeciwdziałania agresji pn. ,,Katharsis”.

- Podczas warsztatów wychowawcy nie tylko uczą skazanych szyć na maszynie, ale przede wszystkim rozwijają ich kompetencje społeczne: komunikację,  umiejętność pracy w grupie oraz empatię. Dzięki tym umiejętnościom będą potrafili efektywniej funkcjonować w różnych sytuacjach społecznych, w sposób konstruktywny radzić sobie z emocjami: złością, gniewem, agresją. Przygotowywanie upominków dla kobiet z okazji ich święta było także doskonałą okazją do dyskusji na temat ich roli w codziennym życiu, należnym im szacunku oraz przełamywania stereotypów  – podkreśla por. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu.

Przekazanie kwiatów i życzeń dla Pań odbyło się przed budynkiem Domu Pomocy Społecznej Nr 2 w Zabrzu z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Kwiaty dla mieszkanek placówki oraz personelu: terapeutek, opiekunek, kucharek, pracowników biurowych odebrała Małgorzata Drzewosieska – dyrektorka placówki.

- Bardzo dziękujemy funkcjonariuszom Zakładu Karnego w Zabrzu oraz ich podopiecznym za piękne kwiaty, życzenia, a przede wszystkim za pamięć. Cieszymy się, że pomyśleliście właśnie o naszej placówce. Mamy 36 mieszkanek, a  kadrę placówki stanowią głównie kobiety. Dzięki własnoręcznie uszytym tulipanom oraz życzeniom na twarzach wszystkich Pań zagościł uśmiech. Takie gesty mają wielkie znaczenie zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy kontakty międzyludzkie są znacznie ograniczone – powiedziała Małgorzata Drzewosieska – dyrektorka Domu Pomocy Społecznej Nr 2 w Zabrzu.

W ramach koła muzycznego skazani nagrali dla swoich żon i partnerek autorską piosenkę. W ten sposób chcieli im złożyć życzenia z okazji ich święta i podziękować, ze ich wpierają. Komponując muzykę i pisząc tekst mogli wyrazić najgłębiej skrywane uczucia,  o których trudno mówić podczas rozmowy przez telefon czy za pośrednictwem komunikatora internetowego.

- Pisząc tekst piosenki dla mojej partnerki uświadomiłem sobie jak wiele jej zawdzięczam i  że dzięki niej mam siłę do walki,  do pracy nad sobą. To dla niej chcę się zmienić, bo jest dla mnie najważniejszą osobą. Dzięki muzyce i udziałowi w warsztatach mogę wyrazić emocje, o których trudno mi jest mówić wprost, na chwilę się zrelaksować i zapomnieć o problemach, wyjść poza mury więzienia – powiedział Adrian, uczestnik warsztatów muzycznych w zabrzańskiej jednostce.

Międzynarodowy Dzień Kobiet ma już ponad 100-letnią historię, a dokładnie w tym roku obchodzimy je już po raz 111. Genezy święta upatruje się w protestach kobiet pracujących w fabrykach w Nowym Jorku. Ten dzień miał promować równouprawnienie polityczne i ekonomiczne kobiet. Dziś święto jest przede wszystkim okazją do okazania szacunku kobietom oraz podkreślenia ich ważnej roli w życiu społecznym.

W Zabrzu powstał ekomural pochłaniający smog
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE