Dwóch jezutiów z Pszczyny oskarżonych o molestowanie. Jeden z nich wykorzystywał nastolatki

i

Autor: Archiwum Dwóch jezutiów z Pszczyny oskarżonych o molestowanie. Jeden z nich wykorzystywał nastolatki

Szokująca sprawa

Dwóch jezutiów z Czechowic-Dziedzic oskarżonych o molestowanie. Jeden z nich wykorzystywał nastolatki

Prokuratura Rejonowa w Pszczynie przesłała do Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko dwóm jezuitom: Maciejowi Sz. i Wojciechowi K. Zarzuty dotyczą m.in. molestowania seksualnego. Prowincja Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego zapewnia o tym, że chce sprawę doprowadzić do końca i zależy jej na tym, aby została ona dokładnie zbadana przez służby.

Do Sadu Rejonowego w Pszczynie 27 października 2023 roku wpłynął akt oskarżenia przeciwko dwóm jezuitom: 55-letniemu Maciejowi Sz. i 61-letniemu Wojciechowi K. Obaj pełnili odpowiednio funkcje proboszcza i wikariusza parafii w Czechowicach-Dziedzicach. Duchownym zarzucono wielokrotnie zmuszanie drugiej osoby do uprawiania seksu i innych czynności seksualnych - wszystko miało się odbywać za pomocą stosowania gróźb, przemocy lub podstępu. Sprawę jako pierwsza ujawniła 14 listopada 2022 red. Paulina Guzik  w dwuczęściowym reportażu śledczym "Towarzystwo Maciejowe" na łamach Więź.pl. Opisała w nim jak działał Maciej Sz., który ma na swoim koncie nastoletnie ofiary. Wykorzystywał swoją pozycję i charyzmę, aby krzywdzić psychicznie, fizycznie i seksualnie nastolatki powierzone jego opiece.

Jezuici wymuszali seks na swoich ofiarach

W poniedziałek, 6 listopada, Prowincja Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego skomentowała sprawę, publikując oświadczenie na stronie internetowej zakonu. Podkreślono w nim, że zaraz po ujawnieniu skandalu z molestowaniem seksualnym dotyczącym dwóch jezuitów, wobec obu mężczyzn poczyniono radykalne kroki: ks. Maciej Sz. został oddalony do zamieszkania w miejscu świeckim, ma zakaz noszenia duchownego stroju i jest pod stałym nadzorem władz kościelnych, a także nie może sprawować jakiejkolwiek posługi kapłańskiej. Ks. Wojciech K. ma zakaz jakiejkolwiek posługi kapłańskiej i pracy duszpasterskiej, w tym odprawiania mszy świętej z ludem. Wszczęto wobec niego postępowanie dotyczące wydalenia go ze stanu duchownego i zakonu. Decyzję w tej kwestii ma podjąć Stolica Apostolska. 

Zależy nam na dogłębnym zbadaniu spraw, również przez państwowy wymiar sprawiedliwości, z którym współpracujemy, mając na uwadze dobro osób pokrzywdzonych. Wszelkie pytania dotyczące toczącego się postępowania prowadzonego przez państwowy wymiar sprawiedliwości proszę kierować do Prokuratury Rejonowej bądź Sądu Rejonowego w Pszczynie.

Wyrażamy ogromny ból z powodu głębokich zranień spowodowanych czynami, których dopuścili się nasi współbracia. Ponawiamy także naszą gotowość do przyjęcia osób, które chciałyby zgłosić doznaną krzywdę. Mogą to zrobić kontaktując się bezpośrednio z naszą kurią, bądź z ks. Wojciechem Bojanowskim SJ, Delegatem Prowincjała ds. ochrony dzieci i młodzieży ([email protected], 503-739-096). Pragniemy zapewnić, że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie osoby, które zgłosiły krzywdę, zostały należycie przyjęte i wysłuchane. Osobom tym proponowane jest wsparcie psychologiczne i duszpasterskie, którego formy ustalane są bezpośrednio z tymi osobami, uwzględniając potrzeby każdej z nich - czytamy w oświadczeniu jezuitów.

Grób Rodziny Ulmów w Markowej