Czy w środku wakacji grozi nam paraliż lotnisk? To możliwe

2022-05-13 11:18
Lotnisko Pyrzowice
Autor: FOT. Piotr Adamczyk Public Relations Manager Katowice AirPort

Konflikt między Polską Agencją Żeglugi Powietrznej i kontrolerami wciąż trwa. Do 10 lipca obowiązuje czasowe porozumienie do którego doszło między stronami tuż przed majówką. Czy podróżni, którzy planują wylot na wakacje mogą spać spokojnie?

Mimo wstępnego porozumienia i zawieszenia protestu kontrolerów lotów na polskich lotniskach, nadal nie można mówić o zakończeniu sprawy. A to oznacza, że jeśli strony konfliktu nie dogadają się, tysiące podróżnych planujących wyjazd na wakacyjny urlop może mieć poważne problemy na lotniskach.

– Nie dopuszczamy do myśli, że sytuacja z którą mieliśmy do czynienia w kwietniu może się powtórzyć. Nie wyobrażam sobie aby zepsuć pierwsze wakacje od dwóch pasażerom i doprowadzić do kolejnego kryzysu pocovidowego w Polsce. Chaos, przeciąganie liny pomiędzy rządem a kontrolerami nikomu nie służy. Liczymy na szybkie, trwałe porozumienie pomiędzy zwaśnionymi stronami- mówi Michał Kaczmarzyk – prezes linii lotniczej Buzz, należącej do grupy Ryanair w rozmowie z reporterem Radia Eska Śląsk Darkiem Bromboszem.

PAŻP nie komentuje sprawy, podobnie jak związki zawodowe. Trwają rozmowy, które mają na celu zażegnanie konfliktu.

– Tu chodzi o polską rację stanu! Strony muszą się dogadać- podkreśla Prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport- Artur Tomasik- I dodaje- Jeśli do 10 lipca nie udałoby się dogadać stronom i doszłoby do zaostrzenia i wznowienia protestu przez kontrolerów, to największe problemy miałyby lotniska na Mazowszu: Chopina oraz to w Modlinie. Lotniska znajdujące się na zachodzie czy na południu, tak jak to jest wypadku Katowice Airport, mają zawsze mają alternatywę aby korzystać z obszaru innych Państw.

W Polsce pracuje około 600 kontrolerów. Odgrywają istotną rolę dla płynności i bezpieczeństwa ruchu lotniczego. Konflikt kontrolerów lotów z PAŻP dotyczy wynagrodzeń i warunków pracy. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, zatrudniająca kontrolerów w Polsce w marcu postanowiła reorganizować ich wynagrodzenie . Zgodnie z zaproponowanym nowym regulaminem ich uśrednione zarobki miały spaść o ok. 1/3 – z obecnego poziomu ok. 45 tys. zł do 30–33 tys. zł brutto. To wywołało wśród kontrolerów protest.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE